Koduse supluskoha ehitamisel lähevad käiku nii tsement kui kile

Andrus Rints 02. juuni 2004, 00:00

Basseini ehitus koduaeda algab asukoha valikust. Tasub jälgida, et bassein ei jääks maja või puude varju ? nõnda kasutatakse vee soojendamiseks võimalikult palju päikeseenergiat. Puudelt langeb basseini ka lehti, okkaid ja õietolmu ning basseini tuleb rohkem hooldada. Mingil määral mängib basseini asukoha valikul rolli ka pinnas ? pinnavesi ning paepinnas raskendavad ehitustöid.

Monoliitne valatud bassein on üheks levinuimaks basseinitüübiks. Sellise rajamine on siiski suhteliselt kulukas, sest konstruktsiooni tugevdamiseks on vaja korralikku, soovitavalt kahekihilist armatuuri, mille põhi ja küljed oleksid omavahel korrektselt seotud. Soojuskao vähendamiseks tuleks bassein nii põhjalt kui ka külgedelt soojustada.

Valamiseks tehakse tugev raketis ja kindlustatakse see nii seest- kui ka väljastpoolt. Tihtipeale ei leia raketise materjal pärast kasutust ning on seega lisakulutus. Olen näinud, kuidas ebakorrektselt tugevdatud raketisega 4meetrise basseini sein vajus keskelt 12 cm sissepoole. See on lubamatu, paraku ei osata ettegi kujutada, kui suur mass mõjub raketisele basseini valamisel. Kui bassein soovitakse katta plaatidega, tuleb põhi ja seinad katta hüdroisolatsioonimaterjalidega.

Basseini plaat ja selle vahel olev vuugisegu vett kinni ei pea. Kui basseini seinad katta spetsiaalse basseinikilega, ei ole vaja basseini seestpoolt katta hüdroisolatsiooniga.

Kui aga on oht, et maapind ?mängib?, võib halvasti ehitatud bassein praguneda ning vesi hakkab kaduma ? seda juhul, kui bassein on viimistletud plaatidega. Kilega kaetud basseini puhul ei mängi praod betooni valus rolli. See ongi kile suureks eeliseks plaadi ees. Valatud basseini plussiks on tugev konstruktsioon. Miinuseks on pikk ehitusperiood ja kõrge maksumus. Näiteks valmisbassein mõõtudega 8 × 4 × 1,5 m maksab umbes 100 000 krooni. Basseine müüvad firmad üldiselt ise basseine ei vala, küll aga teevad koostööd ehitusfirmadega.

Kergbasseini näol on tegemist kokkupandava basseiniga. Basseini kõrgused on 50, 90, 120 ja 150 cm. Kaks esimest võib paigaldada pinna peale ning ülejäänutele kaevatakse auk. Kergbassein koosneb kilekotist (kile paksus 0,6 mm), teraslehest, mis on kaetud PVCga, ja vastavalt kujule valmistatud ülemisest ja alumisest profiilist.

Kergbasseini ehituseks kaevatakse auk ja valatakse vastavalt kujule põhi, soovitavalt betoonist. Põhja võib teha ka kinnitambitud liivast. Ettevalmistatud põhi kaetakse matiga, mis pehmendab ja kaitseb kilet kõikvõimalike torgete eest. Põhjamatile asetatakse alumine profiil, mille sisse paigaldatakse terasleht. Profiili kuju järgi on valmistatud ka kilekott, mis kinnitatakse teraslehe ülemise serva külge vastava ülemise profiiliga. Seejärel ongi bassein põhimõtteliselt valmis.

Basseini veega täites tuleb basseinist väljapoole jääv süvend täita liivaga või kruusaga nii, et maapind ja vesi kerkiksid ühes tasapinnas. Nõnda surub vesi ühelt ja maapind teiselt poolt. Kergbasseine on ümmargusi, ovaalseid, kaheksanurkseid ja neljakandilisi. Viimase konstruktsioon on analoogne, kuid keerulisem ja seega tunduvalt kallim.

Üldiselt ei ole kergbasseini soovitatav tühjaks lasta, sest maapind surub ilma vee vastusurveta basseini kokku. See ongi kergbasseini miinus. Plussiks on pea poole võrra madalam hind võrreldes valatud basseiniga, ka paigaldus võtab vähe aega. Kergbasseinid on viimasel ajal muutunud eriti populaarseks. Nii kergbasseini kui ka valatud bassein on soovitatav jätta maapinnast 5?10 cm kõrgemale. Nõnda ei puhu tuul maapinnal lendlevat tolmu ja prahti basseini.

Basseine viimistletakse kahhelkivi või kõrgpolümeerse kilega. Plaadiga katmisel on populaarne mosaiikplaat, kasutada tuleb ka hüdroisolatsioonimaterjale. Meie kliimas juhtub päris sageli, et plaadid tulevad lahti. Kui talveks vesi välja lastakse, jääb mingi osa vett plaadi ja hüdraisolatsiooni vahele. Vee külmudes paisutab jää plaadid lahti. See ongi plaadi miinuseks, samas on plaat tugev materjal.

Kilega katmise puhul on kaks varianti: valmis kilekott (kile paksus 0,6 mm), mida kasutatakse kergbasseini puhul, või kangana rullitud kile. Viimane on 1,5 mm paks ja seda on tugevdatud kapronarmeeringuga. Kangana rullitud kilet kasutatakse valatud basseinide puhul. Vastavalt basseini kujule keevitatakse kokku kilekott. Kilet on saadaval kaheksat tooni ? eelistatud on hele- ja tumesinine. Kile puhul ei tekita maapinna liikumisel betoonis tekkinud praod probleeme, see on kergesti paigaldatav ja lapitav. Normaalse hooldamise puhul kilesse auke ei teki, tehasegarantii on 10 aastat.

Et tagada basseinis vee puhtus, on vaja filtreerimisseadmeid.

Filtreerimisseadmete hulka kuuluvad ringluspump, liivafilter, elektrisoojendi või soojusvaheti (soovi korral), vee ringluseks vajalikud läbikud ja torustik. Ringluspumba ja liivafiltriga puhastatakse vesi tahketest osakestest. Meie kliima on vahelduv ja seega on soovitatav kasutada ka soojendust. Tihti alguses loobutakse soojendusest, kuid hiljem otsustatakse ikkagi ümber.

Vastavalt basseini suurusele tuleb valida ka seadmed, millega tagatakse normaalne veevahetus. Need seadmed on esmavajalikud. Muidugi võib paigaldada ka lisaseadmeid, alates valgustitest ja redelitest ja lõpetades koskede, ujumisseadmete ja täisautomaatikaga.

Peale filtreerimisseadmete on vajalikud ka kemikaalid, mis hoiavad ära bakterite ja vetikate kasvu. Samuti tuleb jälgida pH-taset, et vesi ei ärritaks nahka ja silmi. Keemia valik on väga suur ja igal asjal oma otstarve ? üldjuhul kasutatakse välibasseinide puhul kloori, vetikatõrjevahendeid ja pH-taseme hoidmiseks pH- või pH+.

Basseinide kattematerjalidest on levinuim mullkile, mis ujub vee peal ja vähendab vee aurustumist. Mullkile jaoks on spetsiaalsed rullmehhanismid, kuhu kile peale ja maha keritakse.

Kasutatakse ka presentkatteid, mis tuleb lihtsalt käsitsi maha võtta. Need on odavamad ja ka lihtsamad variandid.

Tugevam kate on lamellkate, mis keritakse peale ja maha elektriajamiga. Lamellkate on tunduvalt kallim teistest katetest, kuid tagab ohutuse, kui peres on väikesed lapsed. Paraku saab lamellkatteid kasutada ainult neljakandilistel basseinidel.

Üks basseini katmise võimalusi on ka kokkulükatav kasvuhoonet meenutav kate, mis on samuti väga turvaline, kuid kõrge hinna tõttu seda peaaegu ei kasutata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing