Pikim eluasemelaen suunab elu 30 aasta jooksul

Asso Puidet 02. juuni 2004, 00:00

Ehkki remondilaenunimelist laenu pakub vaid Krediidipank, aitab remonditöödega kaasnevatest rahamuredest välja tulla ka pankade ja krediidiasutuste antav eluasemelaen. Minimaalne laenusumma ulatub sääraste laenude puhul 5000 kroonist (Krediidipanga remondilaen) kuni 80 000 kroonini (Balti-Ameerika Kodufinantseeringud AS (BAK)). Ülempiiri paneb tavaliselt paika laenutaotleja pakutava tagatise väärtus, kusjuures põhitagatiseks jääb üldjuhul pangalaenu abiga remonditav eluase. Kui aga laenusoov on suurem, kui tagatis võimaldab, nõutakse lisatagatist, milleks sobib samuti kinnisvara.

Pankade intressimäärad kõiguvad sõltuvalt laenuandjast ja laenutingimustest 3,4 protsendist (Hansapank, Sampo Pank) kuni 15,5 protsendini (BIG) aastas.

Kui enda sissetulekutest jääb soovitava laenusumma intresside maksmiseks väheseks, võib laenusaaja kaasata ka ühe või mitu kaastaotlejat.

Näiteks soovitakse võtta laenu 400 000 krooni, perioodiga 20 aastat. Kui laenuintress on kokku 5,66%, tuleb kuumakse suuruseks ca 2790 krooni. Taotleja netosissetulek peab seejuures olema vähemalt ca 8400 krooni. Kui laenutaotleja sissetulekust ei piisa, aga näiteks laenuvõtja isa on nõus olema kaastaotleja, on olukord lahenenud.

Omafinantseeringu maht sõltub remonditava kinnisvara väärtusest. Näiteks Ühispangast laenates ei ole omafinantseeringut vaja, juhul kui kinnisvara väärtus ületab 1,5kordselt laenusumma.

?Sellisel juhul võib omafinantseerimisena käsitleda kulusid, mida laenutaotleja on teinud remonditava eluaseme soetamiseks,? selgitab Ühispanga eralaenude arendusjuht Triin Messimas.

Samas ei antagi näiteks BAKist remondilaenu rohkem kui 80% ulatuses remonditava vara praegusest või tulevikuväärtusest ? tinglik omafinantseering on 20%, kuid selle kulutuse on klient teinud juba hoonet ostes ja mingit lisaraha temalt ei küsita.

Laenu antakse kõigile täisealistele ja teovõimelistele inimestele, juhul kui nende maksekoormus ei ületa lubatud piiri ning neil ei ole makseraskusi. ?Netosissetulekust võib kõigi laenu- ja liisingukohustuste tasumiseks kokku ära maksta keskmiselt kolmandiku,? selgitab Messimas.

Otsus laenu andmise või selle andmisest keeldumise kohta langetatakse paari päeva jooksul. Kui kõik on korras, kantakse raha kliendi või remondifirma kontole, kas siis tervikuna või osade kaupa, sõltuvalt tingimustest ja kokkulepetest.

Laenulepingu sõlmimise tasu jääb üldjuhul ühe protsendini laenusummast või mitte vähemaks kui pool tuhat krooni. Erand on siin Sampo Pank, kus lepingutasu miinimum on 1500 krooni.

Ühispank aga pakub Kodulaenu taotluse interneti teel esitanutele lepingut 500 krooni soodsamalt.

Maksepuhkust võimaldab enamik laenupakkujaid võtta kuni pool aastat, lapse sünni puhul aga oluliselt kauem ? Sampo Pangas koguni kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni. Messimase andmeil eelistatakse maksepuhkust võtta tihti laenuperioodi alguses. BAKi kliendihalduri Aire Pajo manitsuse kohaselt aga tasuks silmas pidada, et maksepuhkus tähendab siiski laenuintresside igakuist tasumist. Kui puhkust võtta näiteks laenuperioodi alguses, ei ole rahaline võit väga suur, sest siis on intressimakse osa suurem kui tagasi makstava põhiosa suurus. Samal ajal põhiosa ei vähene ja nii kaotatakse kokkuvõttes rohkem raha. Samas aga pakub BIG ka täielikku maksepuhkust, kus klient ei pea tasuma ei laenu põhiosa ega ka intresse.

Hansapanga eluasemefinantseerimise osakonna arendusjuhi Kersti Arro sõnul eeldab Hansapank, et laenusuhete puhul on tegemist usaldusliku suhtega kliendi ja panga vahel. Seega ei hakata kontrollima, kas laenatud raha eest tõepoolest ka remonti tehti.

Kuid on ka võlausaldajaid, kes kontrollivad raha kasutamist. Näiteks kui remondilaenu küsida BAKist, jagatakse laenusumma osadeks ja järgnevat laenuosa ei kanta enne üle, kui esimese osa kasutamist on kinnitatud.

Laenu ei pea tingimata võtma enda maja remontimiseks, seda võib taotleda ka näiteks vanaema maja kõpitsemiseks. Kuid kui soovitakse pantida kellegi teise vara, siis vormistab pandilepingud vara omanik. Seega saab remonditavat üürikorterit pantida vaid korteri omanik.

Laenu maksimaalne tagasimakseperiood ulatub enamikus pankades kuni kolmekümne aastani. Erandiks on Krediidipank, kus remondilaen tuleb pangale tagasi anda viie aasta jooksul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:42
Otsi:

Ava täpsem otsing