Baltimaad vallutanud, Allan Martinson taandub

ÄP 03. juuni 2004, 00:00

Kui seitse aastat tagasi MicroLinki tulin, siis sai välja käidud mõte, et MicroLinkist peab saama Baltimaade suurim IT-ettevõte, ütleb tänases Äripäevas MicroLinki juhatuse esimees Allan Martinson.

Eesmärk on saavutatud ? Baltimaad on vallutatud, MicroLink on saanud Balti suurimaks IT-firmaks. Martinsoni lahkumiseks ettevõtte eesotsast on seega parim aeg ? suvest seobki Martinsoni MicroLinkiga veel 2%-line osalus ettevõttes ja koht nõukogus. Paljud enne Martinsoni on läinud ettevõtete mõõnaperioodil, tema läheb tõusulainega.

Martinsoni lepingu tähtaeg lõpeb, omanikud seda ei pikendanud. Tema asemele tuleb ettevõtet juhtima lätlane Janis Bergs. Uus juht leiti firma seest, nagu see viimasel ajal trendiks ongi olnud. Võimalik, et enne MicroLinki tütre SAF Tehnika börsile viimist ei tahetud juhivahetusest rääkida, see poleks emissioonile hästi mõjunud.

Teine asi on suhted omanikega, aga Joakim Helenius ei ole kellelegi ?kerge? omanik. Samas, pikka aega oma ametis töötanud tippjuhi lahkumine pole kunagi nii üheselt lihtne.

On mõistetav, et ühe sellise ettevõtte, nagu on seda MicroLink, juhi elus on mööda saanud üks etapp ja nüüd on paras aeg uusi väljakutseid otsida. Nagu paljud teisedki ameti maha pannud tipud, tahab ka Martinson jätkata oma äriga. Oma ettevõttes oleks Martinsonil võimalik rakendada ideid, mida ta tänases MicroLinkis teha ei saanud või ei saaks, kui näiteks omanikel on plaanis ka MicroLink edasi müüa.

Milliseid ideid, sellest Martinson praegu täpsemalt ei räägi. Kogemused ? alates suurfirma kasvatamisest, tegevusvaldkonna laiendamisest, ?põhjast? väljumisest firma saneerimiseni ? võimaldavad paljugi teha. Üks positiivne kogemus on tal veel ka varasemast ? ehitas üles uudisteagentuuri BNS ja müüs maha. Kui tal oma plaane polekski, vaevalt ta ka varumeeste pingile jääks.

Kolm aastat tagasi ennustasime MicroLinkile kurba lõppu. MicroLink laiendas oma tegevust väga agressiivselt tehnoloogiasektori kõrgaja tipul ? maksis Lätis soetatud firmade eest liiga kõrget hinda ja investeeris internetiportaali Delfi liiga palju. Investeeringud, milleks firma võttis ka palju lühiajalist laenu, polnud edukad. Järgnenud sektori madalseis viis ettevõtte miinustesse. Jäi mulje, et MicroLinki paremad päevad on möödas.

Nimetasime oma tollases juhtkirjas MicroLinki aktsiaemissiooni, mille käigus omanikud investeerisid ettevõttesse umbes 45 miljonit krooni, MicroLinki päästeaktsiooniks. Selleks see tegelikult kujuneski, ainult et tulemusi andis kaua oodata, eelmise aastani.

Selle üle, et meie toonane ennustus MicroLinki viimsetest päevadest ei täitunud, on toimetusel ainult hea meel. MicroLink on oma raskustest üle saanud, tegevust koomale tõmmanud ja kasvab jõudsalt. Ettevõtte käive on 850 miljonit, kasuminumbrid teevad järjest rekordeid. Delfi on kasudega müüdud Norra kontsernile Findexa ja SAF Tehnika edukalt börsil. Need kaks tehingut suurendavad firma kasumit sellel aastal umbes 300 miljoni krooni võrra.

Oma osa on siin ka Martinsonil. Ainult et tänane MicroLink on rohkem puhas IT-firma ja küllap on Martinsoni jaoks, kes on rohkem saneerija ja uue meedia mees, huvitavamad projektid realiseerunud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:30

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing