Relve laiendab kioskikaubanduse piire

Tiina Kass 03. juuni 2004, 00:00

Enne R-kioski tegevdirektorina tööle asumist töötasite neli aastat Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektorina. Kas kioskiketi juhi koht ei tundunud tagasiminekuna?
Kindlasti mitte. Kaubanduskojas töötamine oli väga huvitav ja arendav kogemus, mille vilju maitsen ilmselt veel pikka aega. Samas on ettevõtluses töötamine ikkagi midagi muud ja praegusel hetkel on see südamelähedasem.

Enne Teid juhtis R-kioskit kaheksa aastat Kalvar Kase. Millised olid raskused sisseelamisel suhteliselt väljakujunenud organisatsiooni?
Sisseelamisraskusi praktiliselt ei olnud. Seda tänu eelkõige mõnusale meeskonnale ja fantastilisele sisekliimale, mis Kalvari eestvedamisel ettevõttes loodud oli. Mind võeti väga hästi vastu. Hindan meeskonnatööd, ehk nagu spordis öeldakse, võidab meeskond ja kaotab treener. Minu meelest ei tohiks juhi rolli üle hinnata.

Mis Teid motiveerib, milline töölõik kõige enam nüristab?
Mind motiveerib töö ise: igasugused suuremad ja väiksemad probleemid, mis vajavad lahendamist, strateegilised plaanid, mis vajavad väljatöötamist ja elluviimist, ning kõigi meeskonnaliikmete säravad silmad, mis igal tööpäeval vastu vaatavad. Kui miski ärritab, siis aeg-ajalt riigiametnikepoolne küünilisus ja hoolimatus ettevõtjate suhtes, mis juba kaubanduskoja aegadest tuttavaks on saanud.

Kui hästi arvate end tundvat R-kioski töötajate igapäevaelu, valitsevat meeleolu?
Esimene asi, mida R-kioskisse tööle tulles tegin, oli see, et veetsin terve päeva ühes meie kioskis müüja õpilasena. Sellest kogemusest ammutan tarkust tänaseni ja kindlasti lähen ka sellel aastal taas päevaks kioskipraktikale. R-kioski müüja töö on minu hinnangul huvitav, ent raske ja igaüks sellega hakkama ei saa. Minu sügav lugupidamine kuulub kõigile meie müüjatele.

Kui sageli kõigi 600 R-kioski töötajaga kokku puutute?
Kõigiga korraga mitte kunagi. Kioskid on ju iga päev lahti, nii et vähemalt 200 inimest on pidevalt tööl. Küll aga on meil mõnus traditsioon valida igal kevadel R-kioski tähtmüüja. Selle võistluse finaalüritusel on tavaliselt kohal umbes 200 müüjat, lisaks veel kontoripersonal ja koostööpartnerid, kokku umbes 400?500 inimest.

Olete töötanud ka Ühisliisingus ja maiustustefirmas Leaf. Millised kogemused võtsite kaasa neist ametitest?
Leaf oli minu esimene ?päris? töökoht. Sain fantastilise kogemuse rahvusvahelises kontsernis töötamise alal. 90ndate keskpaiku olid paljud turundusnipid Eestis veel kasutamata ning nende siia toomine ning elluviimine oli megakogemus. Ühisliisingus töötamise periood jäi väga lühikeseks, kuna minu töö seal jäi 1998. aasta finantskriisi aega, kui rahakraanid kinni keerati.

Millises valdkonnas tahaksite end tulevikus koolitada?
Mind on alati huvitanud sotsioloogia ja psühholoogia. Kindlasti püüan oma teadmisi värskendada ka ärijuhtimise vallas.

Milliseid juhte endale eeskujuks seate?
Kõige enam on mind kindlasti mõjutanud minu esimene soomlasest ülemus Leafis Mika Kaukonen. Tema entusiasm ja kirg, samas ka järeleandmatus olid fantastilised. Samuti andis väga hea kogemuse koostöö Toomas Lumaniga ning kõigi kaubanduskoja juhatuse liikmetega. Mulle tundub, et hea juht ei ole eelkõige ise nii suur tegija, vaid hoolitseb selle eest, et tema meeskonna liikmed oleksid tegijad.

Mida viimati lugesite?
Kuna sain just isaks, siis igasuguseid beebiõpikuid.

Milliseid ajalehti-ajakirju regulaarselt jälgida jõuate?
Päevalehed loen ikka läbi ja Ekspressi üldiselt ka. Lisaks ostan vahel ingliskeelseid ajakirju, nagu GQ ja Slam. Ikka R-kioskist!

Millised põhjused sunniksid Teid töökohta vahetama?
Lähiajal on raske teha mulle pakkumist, millest oleks võimatu keelduda.

Usun, et oleme endale ettevõttega seadnud lähiaastateks piisavalt suured sihid ning nende saavutamine saab olema raske, kuid äärmiselt põnev.

Kui sageli tööpakkumisi saate?
Kaubanduskoja ajal viis-kuus tükki aastas, R-kioskis oldud aja jooksul on neid olnud neli.

Kas ettevõtjaks hakata pole kiusatust?
Ilmselt oleks minust ettevõtja saanud, kui poleks kümme aastat tagasi Leafi tööle läinud. Ettevõtja leib on veelgi raskem kui palgatöölise oma, minu sügav kummardus kõigi Eesti ettevõtjate ees, ilma kelleta meil ei oleks Eesti riiki. Ehk saab ka riik sellest kunagi aru.

Millised on trendid kioskikaubanduses ? nii meil kui mujal?
Eesti kioskikaubanduse trend luugikioskite osas on see, et neid jääb järjest vähemaks. Viimase aastaga on kioskite arv Eestis vähenenud ca 25%. Kioskikaubandust võiks tegelikult nimetada ka rahvusvaheliselt convenience store?iks ehk mugavuskaupluste äriks. See sektor on nii meil kui ka mujal maailmas tõusev trend. Usun, et ka meil hakkavad inimesed üha enam hindama ostu mugavust, lihtsust ja kiirust.

Kuidas karistada eksinud alluvat?
Alati tuleb lähtuda case by case. Siiani olen järginud põhimõtet, et tegijal ikka juhtub. Peab olema tahet pidevalt uusi asju proovida ning paremaid lahendusi otsida, juhi ülesanne on aidata vigadest õppida. Tegemata jätmisest johtuvad vead ning eksimused on palju hullemad.

Kas olete kedagi vallandanud? Kui, siis millise juhtimiskogemuse see andis?
Jah olen. Kindlasti on vallandamine üks raskemaid otsuseid, mis juhi töös ette tuleb. Iga vallandamise taga on ka osaliselt juhi möödalaskmist, seetõttu on ka hinnang juhile selle võrra kriitilisem. On oluline hinnata organisatsiooni kui terviku perspektiive ja kui need on paremad ilma mõne töötajata, tuleb lahku minna.

 • Toomas Jaaniste, R-kioski turundusjuht, kolleeg:
  Nõrkusena võiks nimetada seda, et Mart Relve osaleb firma ühisüritustel osaliselt, st viibib seal lühiajaliselt ja hoiab mõnevõrra distantsi.

Muidu on Mart inimene, kellega on meeldiv suhelda ja kellega saab arutada nii töö- kui ka muid asju. Ta on hästi innovatiivne ja julge ning oskab oma ideid ka realiseerida. Inimese ja sõbrana on Mart vahetu, tolerantne ning piisavalt hea huumorimeelega. Sportlik ja mõnus reisikaaslane. Juhina on tema tugevuseks loomupärane saavutusvajadus, töökus, optimistlik ellusuhtumine, analüüsivõime ning tähtaegadest kinnipidamine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 14:30
  Otsi:

  Ava täpsem otsing