Väikeettevõtjate hääl kaob suuremate varju ära

Heidit Kaio 03. juuni 2004, 00:00

?Eesti majandus tugineb väike- ja keskmistele ettevõtetele, kuid mõju on suurte käes,? ütleb Jüri Järviste, Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni president.

Kui Tööandjate Keskliidu prominentsed juhtliikmed on nii erakondade rahastajad kui ka head lobistid, siis väikeettevõtjate liidu enamiku liikmesettevõtete nimed pole laiemale avalikkusele tuntud ja nende töötajate arv on kümne ringis. EVEA-l on 190 regulaarselt liikmemaksu tasuvat liikmesettevõtet ja liikmete arv on viimastel aastatel kasvanud.

Jüri Järviste hinnangul annavad seaduste mõjutamisel tooni suured ettevõtted, enamik neist asub Tallinnas ja enamiku põhikapital on välismaine.

Suurettevõtteid koondaval Tööandjate Keskliidul ja kaubanduskojal on peaministriga kokkulepe regulaarsete kohtumiste kohta, mis annab neile võimaluse väljendada oma seisukohta ettevalmistamisel olevate seaduste kohta.

Sarnast kokkulepet pole ühelgi teisel organisatsioonil, ka mitte Ametiühingute Keskliidul, kes üleeile kordas avalikkusele oma soovi kohtuda peaministriga regulaarselt kord kvartalis.

?Laari valitsusega meil selline koostöö toimis, miks ei võiks seda olla nüüdki,? ütleb Ametiühingute Keskliidu esimees Harri Taliga.

Viimati kohtusid suurettevõtete esindajad peaministriga esmaspäeval, kohtumise ühe tulemusena arutab valitsuskabinet täna suurettevõtjate ettepanekut töötukassa reformimiseks.

Esmaspäevase kahepoolse kohtumise üks keskseid teemasid oli töölepingu seadus, mille üle käivad poliitilised debatid Riigikogus. Seadus mõjutab oluliselt ka väikeettevõtjatest tööandjaid.

?Ühelt poolt on EVEA liikmetelt tulnud seaduse kohta tagasisidet, teiselt poolt on tööõigus meelepärane teema mulle kui 15 aastat praktiseerinud juristile,? ütleb EVEA volikogu liige Ain Kabal, kes on büroo Sorainen Law advokaat.

Valitsuse pressibüroo vahendas valitsuse seisukoha, mille kohaselt valitsusel pole selgeid põhimõtteid ühe või teise organisatsiooni eelistamiseks, kuid möönab, et Tööandjate Keskliiduga on tõepoolest erinevalt teistest organisatsioonidest kokku lepitud regulaarsed kohtumised.

EVEA esindajatega kohtus peaminister viimati jaanuaris.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:30
    Otsi:

    Ava täpsem otsing