Börsikommentaar: Telekomi aktsia kukkus tehnilistel põhjustel

03. juuni 2004, 15:20

Tallinna börsil kukkus täna Eesti Telekomi aktsia 8,61 protsenti, peamiselt tänu dividendi saamise õiguse kadumise tõttu.

Eesti Telekomi aktsiatel täna enam õigust dividendidele polnud ja reeglina aktsia langeb sellisel juhul dividendi ehk antud juhul 8 krooni võrra. Siiski fikseeriti languseks 9,71 krooni, mille põhjuseks on ettevõttele lisanduv tulumaksukohustus dividendide maksmisel. Nimelt peab ettevõte rohkem raha välja käima kui 8 krooni iga aktsia pealt aktsionäridele, lisaks tuleb maksta ka dividendide tulumaksu. Seega on suurem langus põhjendatud.

Täna hommikul avanes pilt, kus Telekomi aktsia langes esimese tehingu käigus 15 protsenti. Tegu oli siiski pigem eksitusega ja tehing hiljem ka tühistati. Nimelt soovis üks investor müüa Telekomi aktsiaid turuhinnaga juba esimesel minutil, kuid selleks ajaks polnud maaklerid sisestanud veel ühtegi ostuorderit. Seega muutus tehing parimaks müügiorderiks 15 protsenti võrdlushinnast madalamal tasemel, investorile siiski liiga ei tehtud ja tehing tühistati. Üldiselt ei tasu kaubelda turuhinnaga börsipäeva alguses, kuna paljud orderid pole veel turule jõudnud ja lõpptulemusena tehakse tehing ebasoodsama hinnaga.

Eesti Telekomi aktsiaga täna hiigelkäivet ei tehtud, ilmselt liiguvad maksude optimeerimise eesmärgil tehtud suured kogused tagasi lähemate päevade jooksul või börsiväliselt. Aktsia käive oli täna 16 miljonit krooni, mis tagas Eesti Telekomile ka käibeliidri tiitli.

Lisaks Eesti Telekomile näitasid suuri ?liikumisi? lisanimekirja aktsiad. Nagu tavaliselt pole tegu suure ostu- ega müügihuviga, vaid pigem juhuslike tehingutega, mis sooritatakse turuhinnaga. Kuna aktsia ostu- ja müügihinna vahe on lai, on suured muutused kerged tulema. Näiteks täna tõusis Kalevi aktsia üle 15 protsendi ja Saku Õlletehase ja Rakvere Lihakombinaadi aktsiad langesid vastavalt 5,8 ja 4,67 protsenti. Põhinimekirjas tõusis samal põhjusel Tallinna Kaubamaja aktsia 7,98 protsenti.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing