Renault toob Eesti turule ülisoodsa hinnaga Dacia sedaani

Tõnu Tramm 04. juuni 2004, 00:00

Renault esitles üleeile uut väike-keskklassi sedaani, Dacia Loganit, mille valmimist nimetas Renault Grupi president Louis Schweitzer tõeliseks kangelasteoks. ?Teha valmis auto, mille hind on 5000 eurot ja mis vastab igas mõttes tänapäeva nõuetele, see on kangelastegu,? lausus Scweitzer, kelle sõnul oli Renault eesmärk algusest peale just 5000 eurone (78 000 kr) hinnapiir.

Tõsi, see piiron üsnagi suhteline, sest sellist hinda saavad nautida üksnes rumeenlased, sest just Rumeenias asuvas Dacia tehases hakatakse sel sügisel uut Loganit tootma. Ülejäänud turgudel tuleb arvestada juba transpordi, tollimaksude jms. Liiati ei kuulu Rumeenia ELi, mis tähendab, et Baltimaadesse ja teistesse liikmesriikidesse tuues lisandub 10protsendine tollimaks. See tähendab, et ka kõige optimistlikum alghind võib Dacial Eestisse jõudes jääda üle 6000 euro, ehk mõni tuhat allapoole 100 000 krooni piiri.

Renault?sid Eestisse importiva Renault Polska Baltimaade müügidirektor Jacek Banaszek tunnistas, et ei oska hetkel Logani hinna kohta midagi öelda, kuid pidas üsna tõenäoliseks, et baashind jääb 100 000 krooni piirist allapoole.

Igatahes saab olema tõsise konkurendiga Korea autodele ning miks mitte ka Ladale, mis hetkel on ainus alla 100 000 piiri jääv sellise klassi auto. Ehkki esimesed proovisõiduautod valmivad Dacial alles septembriks ning ükski autoajakirjanik ei ole temaga veel meetritki sõitnud, pole vähimatki alust arvata, et ta jääks sõiduomadustelt alla näiteks Renault Thaliale või Cliole. Talle paigaldatavad 1,4- ja 1,6-liitrised bensiinimootorid on end Clio ja Meganei?i kapoti all igati õigustanud, auto ise on ehitatud Renault-Nissani ühisplatvormile, millel baseerub Nissan Micra, äsja Madridis esitletud mini-mahtuniversaal Modus ning millele hakatakse tegema ka pooleteist aasta pärast müügile jõudvat uut Cliot. Vedrustus ja sillad on samad, mis Modusel jne. Daciast ei ole seal mitte vähimatki alles. Lisaks on Logan ruumikas. Suuremat kasvu mees tunneb end täiesti lahedalt nii rooli taga kui tagaistmel ja auto ehitamisel on arvestatud sellega, et tagaistmele mahuksid kõrvuti ära kolm täiskasvanut. Turvalisuse osas kinnitas Louis Scweitzer, et nad ei ürita temaga saavutada suisa EuroNCAPi viite tärni, kuid ta vastab täielikult Euroopa keskmistele nõuetele.

Tõsi on ka see, et 5000 eurone hind sisaldab minimaalset, mida üks auto sisaldama peab. Kogu sisemus on kõvast plastmassist, aknaid tuleb kruttida vändaga, peeglid lükata paika näpuga, on vaid juhi turvapadi, puudub raadiovalmidus jne. Tagasihoidlike vajadustega ostja jaoks on selle raha eest aga autot piisavalt, peaölegi jääb Dacia odavaks ka korralikus varustuses. Louis Scweitzeri sõnul on rikkalikuima varustusega auto baashinnaks arvestatud Rumeenias 8000 eurot, ehk 125 000 krooni.

Loganit hakatakse lisaks Rumeeniale tootma ka Moskvas - endises AZLK Moskvitsi tehases - Kolumbias, Marokos jm. Venemaal ja veel mõnes riigis hakkab Logan kandma Renault logo, Eestis ja mujal Kesk- ja Ida-Euroopas Dacia oma.

Eestis jõuab sedaankerega Logan esialgsete plaanide kohaselt müügile tuleva aasta aprillis, 2006. aastal valmib samast autost ka viieukseline luukpära, veel aasta hiljem aga seitsmekohaline mahtuniversaal.

  • Jacek Banaszek, Renault Polska Baltimaade müügidirektor:
    Minu jaoks on Dacia Baltimaade turule toomine väga huvitav ja suur väljakutse, sest peame alustama täielikult nullist peale. Samas on seda siinsetel turgudel ehk veidi lihtsam teha, sest siin puudub Dacial igasugune imago: teda lihtsal ei teata. Ja kui nüüd tulla turule igati korraliku tootega, mille hinna ja kvaliteedi suhe on parim, ei näe ma põhjust, miks Baltimaade turg ei peaks teda vastu võtma. Märksa raskem on neis riikides, kus on kunagi müüdud sotsialismiaegse Dacia toodangut, mis oli oma kvaliteedilt pehmelt öeldes äärmiselt tagasihoidlik ning kus seetõttu on Dacial ka mitte just kõige parem imago. Mis sest, et Dacia Loganil ja näiteks praegugi veel tootmises oleval dacia Solenzal ei ole tegelikkuses enam mitte midagi ühist.

Oleme tootjaga saavutanud kokkuleppe, et me ei hakka kohe ehitama eraldi Dacia esindusi, vaid me võime neid esialgu hakata müüma samas salongis Renault?dega. Loomulikult, kui müük hakkab minema hästi ja olukord seda nõuab, tuleb hakata mõtlema ka eraldi esinduse ja firmateeninduse peale.

  • Louis Schweitzer, Renault Grupi president:
    Võtsime eesmärgiks toota auto, mis maksaks 5000 eurot, millega saaksid inimesed, kes sõidavad aastas keskmiselt 20 000 kilomeetrit, pidada teda muretult vähemalt 5-6 aastat ja selles osas ei teinud me mingeid järeleandmisi.

Vastates küsimusele, kuidas see kõik on võimalik, võin tuua mõningad näiteid: armatuurlaud, mis reeglina on kokku pandud erinevatest osadest, tuleb odavam teha ühes tükis; võimalikult palju detaile pärinevad juba olemasolevatelt Renault mudelitelt; autot hakatakse tootma riikides, kus on odav tööjõud, kuid mis ei tähenda, et nad oleksid ebakompetentsed: oleme kulutanud näiteks Rumeenia tööliste väljaõppele miljon tundi, tehase sisseseade viinud samale tasemele mistahes Prantsusmaa tehasega jne, jne.

Kõik see kokku nõudis meie inseneridelt väga suurt pühendumist ja eneseületamist, kuid see oli väljakutse ka neile. Usun, et meie insener-tehnilist baasi arvestades ei ole peale Renault rohkem selliseid autotootjaid, kes suudaksid valmis teha sama odava, kuid sama kvaliteetse auto.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:30
Otsi:

Ava täpsem otsing