Soodne kohtuotsus muutis morni ärimehe hetkega lahkeks

Peeter Raidla 04. juuni 2004, 00:00

Vahetult enne istungit oli Valdesel Äripäevale mitmeid hüüdvaid ja küsivaid etteheiteid: Ma ei luba end pildistada! Miks te minu kohta laimavaid artikleid kirjutate? Kes teile tellimuse esitas? Mul on ka teie jaoks mõjutusvahendeid!

?Kirjutage sellest, kuidas maksuamet voodihaiget ahistas,? lisas üks kaitsjatest, vandeadvokaat Garri Ginter ning ulatas jõustunud kohtumääruse, mis tunnistas Valdese tädi Evi Niinevälja läbiotsimise Tallinna Pelgulinna haiglas õigusevastaseks.

Vestluse katkestas kohtunik Valeri Lõõnik, kes sisenes otsuse ettelugemiseks kriminaalasjas, milles Valdest süüdistatakse dokumentide varguses ja peitmises ning maksuametniku kehalises väärkohtlemises.

Süüdistus rajaneb 2003. aasta 16. jaanuari sündmustel, mis meenutavad kriminaalromaani. Valdese juhitavate äriühingute Morrison Invest ja Renover Ehitus kontorisse Tallinnas Tulbi tänavas sisenes maksuameti osakonnajuhataja Egon Veermäe koos kaheksa kolleegiga. Selleks, et kontrollida ümbrikupalkade maksmise kohta laekunud infot. Valdes oli just parajasti midagi oma kohvrisse pannud, kuid keeldus selle sisu näitamast. Ajal, mil Veermäe läks helistama maksupettuste uurimise keskusse (MUK), jooksis Valdes koos kohvriga trepist alla. Maja ette sõitis valge auto, mida juhtis advokaat Mirjam Valla, ning võttis peale Valdese tädi Evi Niinevälja. Viimane võttis enda kätte jahitava kohvri.

Peatselt saabus maja ette teinegi auto ? kiirabi ? ning Niineväli istus sinna ümber. Lisaks kohvrile oli tema kätte tekkinud ka kilekott, milles oli kollane kaust. Kiirabi sõidutas Niinevälja koos maksuametnikuga Pelgulinna haiglasse. Südame rütmihäirete kaebusega paigutati Valdese tädi palatisse nr 16, mis kohe sattus edasiste sündmuste keerisesse. Maksuametnikega esialgu tõrksalt käitunud Niineväli andis järele ning koos alustati kaustas olevate dokumentide nimekirja koostamist.

Mõne aja pärast sisenesid palatisse Valdes ja tema kolleeg Rain Rannas. Korraga haaras Rannas kaustast ning tormas ukse poole. Veermäe sai kausta servast kinni ja püüdis selle äraviimist takistada. Nüüd sekkus ka Valdes, kes surus maksuametniku vastu seina ning tema käe vastu uksepiita, nii et Veermäe oli sunnitud valu pärast kaustast lahti laskma. Rannas pääses kaustaga minema, maha jäi vaid nimekiri 375 leheküljest dokumentidest.

?Viisin dokumendid kontorisse, et neist maksuameti jaoks koopiaid teha,? kinnitas Rannas eile kohtus. ?Alles hiljem sain teada, et kapo arvates olin sooritanud kuriteo.?

Kaust koos dokumentidega rändas Valdese kätte. Süüdistuse kohaselt ?paigutati need kohta, mis oli maksuametile teadmata?. Valdes toimetati aga nädalaks arestimajja.

Margus Valdes ja kaitsjast vandeadvokaat Toomas Bekker väitsid eile, et dokumendid on teinud läbi ringi kapo-maksuamet-MUK. Maksuametist väideti aga vastu, et dokumendid jäidki nende jaoks kadunuks.

Linnakohus mõistis eile nii Valdese kui ka Rannase õigeks. Kohtunik tõi välja mitu põhjendust. Esiteks, raamatupidamisdokumentide paigutamine ei too endaga kaasa kuriteo koosseisu. Teiseks, Veermäe kui kannataja pole sellekohast avaldust esitanud. Kolmandaks, prokurör muutis menetluse käigus süüdistust.

Kohtuotsust kuuldes tõstsid kaitsjad käed ? Yes! ?Kus fotograaf on, me oleme valmis kogu seltskonnaga pildi peale tulema,? küsis Bekker. ?Unustame selle istungieelse aja ära.?

?Lähme minu kontorisse, teeme kohvi ja ma annan teile lahkesti intervjuu,? lisas rõõmus Valdes. Hilisemas telefonivestluses lisas ta: ?Iga Eesti ärimees peab arvestama kinnipanekuga. Seda ka oma partnerite ja töötajate kaebuste põhjal. Maksuamet omavolitseb ettevõtteid kontrollides.?

Aivar Pau maksuametist ütles, et neil õnnestus tegevuse takistamisele vaatamata ümbrikupalku puudutavad menetlused edukalt lõpule viia. Maksuotsustega on Valdesega seotud ASidele Morrison Invest ja Renover Ehitus esitatud nõudeid kokku enam kui 600 000 krooni ulatuses. Valdes on need vaidlustanud. Morrisoni puhul jättis halduskohus õiguse maksuametile, Renoveri puudutavat kohtuotsust veel ei ole.

Lisaks jättis riigikohus jõusse maksuameti otsuse, mis karistas Valdest maksuametniku töö takistamise eest rahatrahviga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:30
    Otsi:

    Ava täpsem otsing