Toidukaupade eksport on takistatud Venemaa uute nõudmiste tõttu

Silva Männik 04. juuni 2004, 00:00

Venemaale eksportivaid ettevõtteid nõustava sertifitseerimisfirma ASi Vaela juhataja Enno Aloe rääkis, et temale tuli Peterburist informatsioon kaubaga piiril seisvatest autodest 2. juunil. ?Viimased kaks päeva olen ainult sellega tegelenud, jooksnud paberitega ühest ametist teise, et ettevõtteid olukorrast täpselt teavitada,? kirjeldas Enno Aloe. Tema sõnul puudutab see Eestis valdavalt kalatööstusi, kellel on enne palavate ilmade tulekut veel viimased kibekiired püügipäevad.

Võib öelda, et tegu on Euroopa Liiduga liitumise ühe esimese negatiivse tagajärjega. Nimelt on veterinaar- ja toidukontrollile alluvate kaupade eksport Venemaale takistatud, sest vastavalt Venemaa peaveterinaararsti kirjale kehtisid ELi ja Venemaa vahel varem kooskõlastatud veterinaarsertifikaadid ainult kuni tänavu 1. juunini. Veterinaar- ja toiduameti kinnitusel on eeltoodule saadud kinnitus ka telefonivestluses Venemaa veterinaarvõimudega: kaubad, mille veterinaarsertifikaat vastab seni kehtinud vormile ja on väljastatud pärast 31. maid, peetakse tõenäoliselt Venemaa piiril kinni ning võidakse tagasi saata. Brüsseli ametnike teateil kõnelused Venemaaga alles käivad ning Venemaa käitumine tuli ametnikele üllatusena. Eeldati, et tähtaeg lükkub.

Enno Aloe ütles, et pettumust valmistab Eesti ametnike loidus. Esiteks ei teavitatud sellisest ohust siinseid ettevõtjaid piisava varuga. Teiseks on neilt ka nüüd, kus probleem käes, raske infot kätte saada.

Erika Vallek Kajax Fishexport ASist ütles, et topelttollide kadumise järgselt oleks praegu väga oluline Venemaa turgu uuesti sisse sööta, kuid kahjuks nullib tekkinud probleem võimaluse ära. Ta tunnistas, et rohelise tule saabudes läheks autod kohe idanaabri poole teele. Valleki sõnul õnneks neil laod sellepärast realiseerimata kalast täis ei kuhju, sest Ukrainaga kauplemine toimib.

?Täname jumalat, et ei läinud praegu Venemaaga katsetama,? ütles mai alguses juustule Venemaa ekspordilitsentsi saanud ASi Swestal Profile juht Vello Roovik. ?Tänase päeva seisuga elu piiril seisab,? ütles ta. Roovik rääkis, et Vene piiril nõutakse uut sertifikaati, kuid samas pole ka Vene veterinaarteenistusel endal selget ettekujutust ega näidist, milline see sertifikaat peab olema.

Viru Kalatööstusele oli mai ettevõtte viieaastase ajaloo jooksul esimene, kui ettevõttest mitteolenevate probleemide tõttu Venemaale ja Ukrainasse midagi ei müüdud.

?Terve mai jooksul pole selgeks saanud, kuidas nüüd muutunud tingimustes käib kauplemine vabatsoonides,? ütles ettevõtte juht Agu Laanemets. ?Nüüd on ka Venemaast olenevalt veterinaarsertifikaatidega probleemid.?

Veterinaaramet osundas tähelepanu veel ühele asjaolule: kuigi loomade ja loomsete saaduste eksport on lubatud iga rahvusvaheliseks liikluseks avatud piiripunkti kaudu, siis sellise kauba tagastamine on võimalik vaid läbi Euroopa Komisjoni poolt tunnustatud veterinaar- ja toidukontrolli piiripunkti. ?Antud hetkel on Vene-Eesti suunal selliseks piiripunktiks vaid Luhamaa ning kauba eksport Venemaale, eriti läbi muu piiripunkti, jääb iga eksportööri enda vastutusele ning kätkeb endas riski terve rea tülikate probleemide tekkimiseks,? teatas amet.

Agu Laanemets ütles, et ka normaaltingimustes ei julgeks ta Narvast kaupa Venemaale saata. ?Kui kaup peaks sealt tagasi saadetama, siis Eestisse saab ju seda tuua ainult läbi Luhamaa piiripunkti,? ütles ta.

Maksu- ja tolliameti teatel ei ole Narva kaudu juunis veel veterinaarkontrollile alluvaid kaupu välja läinud ja seega pole ka probleeme esinenud. Luhamaa kaudu läks eile EList Venemaale neli veost veterinaarkontrollile alluvate kaupadega. Veterinaarsertifikaadid olid vormistatud 27. mail ja piiriületusel probleeme ei tulnud. Pärast 31. maid vormistatud sertifikaatidega kaupu pole ka läbi Luhamaa veel liikunud. ?Kui kaup peaks tagasi saadetama, siis Luhamaal leitakse probleemile lahendus ja kaup kahe tollipunkti vahele kindlasti ei jää,? lubas tolliamet.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:30

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing