Maikuus Hansapanga algatatud uus laenuintresside ralli tõi Eesti ajaloo soodsaimad intressid

Enn Tosso 07. juuni 2004, 00:00

Hansapanga eluasemefinantseerimise osakonna arendusjuhi Kersti Arro sõnul ei lange uute väljastatud eluasemelaenude keskmine hind praeguste prognooside kohaselt tänavu alla 4 protsendi. Konkreetsed pakkumised on sõltuvalt tagatisest ja kliendist mõistagi ka soodsamad.

?Intressitase Eestis sõltub oluliselt sellest, kuidas hakkab muutuma Euribor, millega laenuintressid on seotud,? sõnab Arro.

Samas, tihe konkurents kohalikul pangaturul on alandanud laenude riskimarginaale, mis tasandaks Euribori võimaliku tõusuga kaasnevat üldise intressitaseme kasvu,? räägib Arro. Ka Nordea Markets Eesti juht Hassar Kipp sõnab, et eralaenude intressi muutumises mängib peamist rolli Euribor ja Euriboril tänase seisuga enam ruumi allapoole liikumiseks ei ole.

Nordea Panga analüütikud ootavad, et Euroopa Keskpank tõstab lähema aasta jooksul baasintressi määra 0,5 protsenti, millega seoses Euribor ja ühtlasi laenuintressid tõusevad aasta jooksul vähemalt 0,5 protsenti.

Nordea Panga jaepanganduse juht Toivo Annus ütles marginaalide kohta, et eluasemelaenude baasintressile lisanduv pangapoolne marginaal on valdavas osas mõjutatav nõudlusest eluasemelaenu järele ning konkurentsist pangandusturul. ?Kuna eluasemelaenude osas on hetkel turul selge ülepakkumine, siis panganduskonkurents on tegur, mis võib lähiajal intressimarginaale mõjutada,? ütleb ta. ?Samas tuleb tunnistada, et eluasemelaenude portfelli kasvutempo on raugemas ning turuosalised alandasid eluasemelaenude marginaale kuu aega tagasi.? Seetõttu ei prognoosi Nordea Pank lähikuudel eluasemelaenude marginaali alandamist. Kui turg seda nõuab, siis loomulikult reageerib Nordea Pank kohe, lisab Annus.

Balti-Ameerika Kodufinantseeringud ASi kliendihalduri Aire Pajo sõnul on Eesti lähenemine Euroopa Liidule ja liitumisprotsess ise aastate jooksul mõjutanud siinset majandusarengut ning seeläbi ka üldist intressitaset.

Et enamiku Eestis väljastatavate eluasemelaenude intress kujuneb Euribori baasil, sõltub intressimäärade edasine kujunemine paljuski ootustest Euroopa Liidu majanduskasvule, sõnab ta.

Hetkel, kus Euribor on väga madalal tasemel ning Euroopa Liidus on näha majanduse elavnemise märke, siis on küll oodata intressimäärade mõningast tõusu, Räägib Pajo. ?Samas, tihe konkurents kohalikul pangaturul on alandanud laenude riskimarginaale, mis tasandaks Euribor-i võimaliku tõusuga kaasnevat üldise intressitaseme kasvu.?

Eesti Ühispanga eralaenude arendusjuhi Triin Messimase sõnul on madalaimat võimalikku intressimäära raske prognoosida.

Baasintressile lisanduva marginaali kõrval avaldab tegelikule intressitasemele samavõrd mõju baasintressi (nt kuue kuu Euribor) võimalik muutumine, räägib Triin Messimas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing