7. juuni 2004 kell 13:22

Börsiülevaade: Fennigeri võlakirjad pakuvad 13% tootlust

Möödunud neljapäeval Tallinna börsil noteeritud Fennigeri võlakirjadele ilmusid välja hinnanoteeringud, mis pakuvad väärtpaberi soetajale 13% aastatootlust.

Kinnisvarainvesteeringute korraldamise ja haldamisega tegeleva Fennigeri võlakirju oli täna võimalik müüa 126 737 krooni (8100 eurot) ja osta 132 996 krooni (8500 euro) eest.

Võlakirjade eest makstakse igas kvartalis 150 eurot (2347 krooni) intressi ja väärtpaber ostetakse 2007. aasta veebruaris tagasi 10000 euro (156466 krooni) eest.

Juhul kui ettevõttel läheb väga hästi on võimalik veel saada lisaintressi.

Väärtpaber pakub ostmisel ligi 13% aastatootlust, ütles LHV fondijuht Tõnno Vähk, kelle kinnitusel on LHV-l plaan Fennigeri võlakirjadele turgu teha ehk neile iga päev ostu- ja müüginoteeringuid pakkuda.

Väärtpaberitele ostu- ja müüginoteeringute igapäevane pidev noteerimine aitaks Tallinna võlakirjade nimekirjadele õhku sisse puhuda. Hetkel noteeritakse võlakirju täiesti kaootiliselt. Tõenõoliselt tekivad noteeringud välja siis kui kellelgi tekib huvi võlakirju osta- või müüa. See aga ei tähenda, et ostu või müügihuvilisel õnnestub tehing sooritada.

Juhul kui pangad või maaklerfirmad võlakirjadele (sama käib ka aktsiate puhul) iga päev hindu näitaksid muutuks kauplemine väärtpaberitega kindlasti aktiivsemaks.

Võlakirjade kauplemise ülimadal aktiivsus tuleb hästi välja võlakirjade statistikast.

Näiteks Tallinna Sadama võlakirjadega pole börsil kaubeldud pärast 14. jaanuari. Eesti Posti väärtpaberitega toimus viimati tehing 10. detsembril 2003.

Kõige aktiivsemalt on kaubeldud Sampo Panga allutatud võlakohustustega. Sel aastal 18 korda.

Samas on võlakirjadel ka mitu miinust. Esiteks on väärtpaberite nominaalväärtus väikeinvestorite jaoks liiga kõrge (alates 10000 kroonist 10000 euroni). Teiseks maksustatakse teenitud intressid erinevalt deposiitidest tulumaksuga. Ning kolmandaks jääb võlakirjade aastatootlus paljusid mitterahuldava 3-4% vahele.

Õnneks lükkab Fennigeri võlakiri selle viimase kriteeriumi kõrvale. Samas aga ei tuleks kõrget tootlust ihkavatel investorid ära unustada fakt, et mida kõrgem tootlus seda suurem risk.

Hetkel kuum