Pea kõik kaubad käivad tollimaksu alla

Rivo Sarapik 08. juuni 2004, 00:00

Maksu- ja tolliameti tariifide talituse juhataja Sirje Põldre rääkis Äripäeva väliskaubanduse seminaril, et tollimaksud on kehtestatud kas protsendina tolliväärtusest, koguselisena või eelnimetatute kombinatsioonidena. Tollimaksud kehtestatakse kas kahe- või mitmepoolsetes lepingutes.

Tollimakse võib liigitada ka soodustollimaksudeks, kolmandate riikide tollimaksudeks ja erimeetmeteks.

Soodustollimaks võib olla null- või vähendatud määraga maks, tariifkvoodi või -laena. Soodustuse saamisel on oluline kauba päritoluriik ja selle tõendamine.

Kolmanda riigi tollimaksu rakendatakse, kui soodustust ei ole ette nähtud.

Erimeetmed on dumpinguvastane ja tasakaalustav tollimaks ning kaitsemeetmed. Viimaseid rakendab Põldre andmeil eriti näiteks Jaapan.

Eesti maksab 2004. aastal ELi eelarvesse 152 miljonit krooni kogutud tollimaksu.

Tollimakse ei pea maksma, kui tollimaksuvabastuse saamiseks õigusaktides ette nähtud tingimused on täidetud ja maksuvabastust taotletakse tollideklaratsioonil, kus kaup deklareeritakse vabaks ringluseks.

Tollimaksust on vabastatud:
- Postisaadetised väärtusega kuni 45 eurot ehk ca 700 krooni, kui saatja ja saaja on eraisikud, ning 22 eurot ehk ca 330 krooni, kui saatja on äriühing.

- Kolmandast riigist saabunud reisija isiklikus pagasis sisalduv mittekaubanduslik kaup väärtusega kuni 175 eurot (ca 2700) krooni. Koguselised piirangud kehtivad alkoholile jms.

- Pärandvara, välja arvatud alkohol, tubakas, sõidukid jms. Isiklik vara elukoha vahetusel kolmandast riigist ELi ja/või teise elukoha sisustamiseks.

- Majatarbed ehk isiklikud asjad, mis imporditakse seoses õppima asumisega.

- Pardavara ehk EList eksporditud ja sinna kolme aasta jooksul tagasitoodud kaup

- Tollimaksuvabastusega kaasneb pea alati käibemaksuvabastus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:31
    Otsi:

    Ava täpsem otsing