Raha ja sidemed kaaluvad üles petetud kindlustusvõtjad

ÄP 08. juuni 2004, 00:00

Ebaõnnestunud kindlustusärimeeste Andres Bergmanni ja Leonid Apananski käekäigu võrdlus näitab, et kui sul on raha, sidemeid ja häid nõustajaid, siis jääd sa vaatamata kindlustusfirma klientide raha kaotamisele Eesti eliidi jaoks lugupeetud inimeseks.

Apananski ja tema nõustajate seaduste hea tundmine on see, mis võimaldab Apananskil tema vastu algatatud kriminaalasjast ja kohtuvaidlusest tõenäoliselt puhtalt välja tulla. Erinevalt Bergmannist on Apananski oma tegevuse jälgi suutnud paremini peita. Apananski on nagu kaval rebane, kes jättis endale AB Elukindlustuse ja ASA Kindlustuse nimelisest urust lahkumiseks mitu väljapääsu.

Apananski pankrotistunud kindlustusseltsidest on hinnanguliselt 35 miljonit krooni välja viidud välismaiseid pangakontosid ja offshore-firmasid kasutades. Selle summa jälitamine on aeganõudev. Keskkriminaalpolitsei esindaja Eero Ergma sõnul käib võidujooks ajaga, sest kriminaalasja ähvardab aegumine.

Pankrotihaldur Urmas Trossi hinnangul on Apananski kindlustusfirmadest raha välja viimise skeemid põhjalikult ettevalmistatud, arvestatud on Eesti õigusüsteemi nõrkade kohtadega. Eesti eliit suhtub kahte ebaõnnestunud kindlustusärimehesse erinevalt. Bergmann jäi pärast pankrotistumist üksi. Apananski oli aga endiselt oodatud külaline seltskonnaüritustele. Näiteks osales ta mullu märtsis ettevõtja Rein Kilgi näituse avamisel. Oktoobris jäi aga Apananski fotograafi objektiivi ette rahvusooperis Estonia toimunud lastehaigla heategevuslikul galakontserdil.

Nii kindlustusfirmade majandusraskuste ilmnemisel kui ka pankrotistumise järel uhkeldas Apananski avalikkuse ees kallite kingituste tegemisega. Artiklid kingitustest ning fotod Apananski osalemisest seltskonnaüritustel oli valus torge kindlustusseltsides raha kaotanud inimestele.

Apananski püsimine ärieliidi hulgas näitab sidemete ja raha olulisust. Raha võib olla põhjus, miks pigistatakse silm kinni tema kindlustusseltside ebaõnnestumise ees. Apananski on oodatud oksjonitele, sest ta on helde kunde. Raha võib olla põhjus, miks Keskerakonna esimees Edgar Savisaar Apananskiga lävib. Apananski tasus Savisaare Tallinna kodu ja Hundisilma talu kindlustuse ning PR-kampaania. Savisaarele tema seostamine Apananskiga ei meeldi, sest Savisaar on oma retoorikas alati seisnud vaesema elanikkonna ehk nende eest, kes Apananski kindlustusfirmasid usaldades kahju kannatasid.

?veitsi kindlustusfirmat Swiss Re Balti riikides esindanud Matti Klaar on kirjeldanud Apananski fenomeni Eesti Päevalehes järgmiselt: ?Isegi pärast ilmselget kindlustusseltside tühjakslüpsmist, tühja kesta edasimüümist tegelastele, kes ka viimase ära riisusid, oli ta ikka härrasmees, paparatsode lemmik, luksuse kehastaja. Samas kui suitsu- ja peeglitrikkidega peteti partnereid, oma töötajaid ja kliente.? (vt ?Ka sina, Brutus ??, EPL 13.03.2003).

Andres Bergmanni ja Leonid Apananski käekäik näitab, et Eesti ärimaailmas ei ole tähtis see, mida sa teed. Oluliseks peetakse seda, kuidas sa teed. Kui sa kindlustusärimehena oskad seadusandluse nõrku kohti ära kasutades jätta kliendid pika ninaga, siis pälvid sa Eesti eliidi hulgas pigem tunnustust kui hukkamõistu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:31
Otsi:

Ava täpsem otsing