ExxonMobil kutsub üles rohkem kasutama USA naftaleiukohti

Tõnis Oja 09. juuni 2004, 00:00

Ehkki USAs ei ole nii suuri nafta- ja gaasivarusid, et saavutada sõltumatus Lähis-Idast, kutsus Lee eile Washingtonis peetud kõnes üles oma energeetikaressursse välja arendama.

Tema sõnul peab naftakompaniidel olema võimalus puurida praegusel ajal firmadele ligipääsmatuid naftamaardlaid Kalifornia ja Florida osariikide rannikul, Kaljumägede piirkonnas ja Alaskas.

"Kui me ei arenda ega uuri oma perspektiivseid piirkondi USAs ning ei suuda energiat kasutada efektiivsemalt, on tulemuseks isegi suurem sõltuvus taolistest piirkondadest nagu Lähis-Ida," lasus ta. Raymondi sõnul asub 50 protsenti nafta ja gaasivarudest Lähis-Ida piirkonnas ning Saudi Araabia maapõues on viiendik maailma naftavarudest.

Raymond jahutas maha ka paljude lootusi alternatiiv- ja taastuvate energiaallikate kasutamise kohta. Tema sõnul pole maisist aetud etanool ei majanduslik ega efektiivne ning selle tootmine vajab lõppkokkuvõttes rohkem energiat, kui selle tootmiseks kulub.

Selleks, et aastaks 2020 asendada 10 protsenti praegu kasutavast bensiinist etanooliga, nagu kavandab president Bushi administratsioon, tuleks Raymondi sõnul maisi külvata territooriumile, mis on võrdne Illinoisi, Indiana ja Ohio osariikide territooriumiga ehk umbes kuuendik kogu USA praegusest külvipinnast.

Ka tuule- ja päikeseenergiat on Raymondi arvates kallim toota kui naftat ja gaasi. Tema arvates ei ole USA-l ja teistel arenenud tööstusriikidel muud pääsu, kui süsinikdioksiidi emissiooni suurendamine lähimatel aastakümnetel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing