PM: Tööaja suhtes patustavad enim teenindusfirmad

09. juuni 2004, 07:49

Tööaega puudutava reeglistiku vastu eksivad kõige sagedamini kaubandus- ja teenindusettevõtted, kokku on probleeme 84 protsendil Eesti firmadest.

Vastavad tulemused andsid mai teisel poolel kõigis maakondades läbi viidud reidid, mille käigus külastas tööinspektsioon kokku enam kui 80 ettevõtet. Tööinspektsiooni peajuristi Reet Vare sõnul võib üldiselt olukord parem olla, sest maakondades sattusid luubi alla peamiselt ettevõtted, kus rikkumisi on esinenud varemgi, kirjutab Postimees.

Kontrollitud 81 ettevõttest leiti puudusi 68 firmas ning neist 56-le tehti ka ettekirjutus. «Probleeme oli eelkõige tööaja ja ületundide arvestamisega ning nende eest tasumisega,» lausus Vare. «Teistest sagedamini esines puudujääke kaubandus- ja teenindusettevõtetes.»

Eelkõige on probleeme neis firmades, kus töötajaid on vähe ning seetõttu tuleb tihti ametis olla seadusega kehtestatud määrast kauem, sest keegi vajab asendamist. Samuti tehti ettekirjutus mitmele ettevõttele, kes ei olnud pikema kui 12-tunnise tööpäeva pidamiseks inspektorilt luba taotlenud.

«Kindlasti tuleb põhjuseid otsida tihedast konkurentsist, mille tõttu püüavad firmad igalt poolt kokku hoida,» lisas Vare.

ETK nõukogu esimehe Väino Sassi sõnul peituvad kaubanduse probleemid tihti kiirelt vahetuvas kollektiivis ning töötajate väheses lojaalsuses. «Kaubanduses on lõviosas naised, kellel tekib vajadus ikka vahel ära olla, kuid ka sellel ajal on vaja kellelgi nende töö ära teha,» rääkis Sassi.

Ületundide probleemi vähendaks Sassi hinnangul see, kui seadusega antaks töötajatele vabamad käed oma tööaja määratlemisel. Seetõttu ei pooldagi ta ametiühingute nõudmist, mis sätestaks kõigile täistööajaga töötamise kohustuse ega lubaks osalist tööaega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing