Eesti suurim kütuse salakaubavedajate afäär rühib kohtus lahenduse poole

Peeter Raidla 10. juuni 2004, 00:00

Eesti ilmselt suurimas kütuse salakaubatehingus ? tasumata jäeti ühtekokku 43,5 miljonit krooni ulatuses makse ? on süüdistusega kohtu all neli meest: vajalikud finantsid taganud Eduard Beilinson, laevu agenteerida aidanud Vladimir Kosik, Saaremaal tarvilikud kontaktid leidnud Jüri Rand ning tehingu ajal Kuressaare tollipunkti juhatanud Mart Kiisa. Viies osaline, Kosiku ülemus Aleksandr Kolektor mõrvati eelmise aasta aprillis.

Istungid jätkuvad septembri alguses ning ilmselt siis langetab kohus ka otsuse.

Kaks süüalust, Rand ja Beilinson, ei soovi praegu teineteise tegemistest enam midagi teada. Kohtuski istusid nad saali eri otstes.

Jüri Rand on Saaremaal skandaalse ja laia elustiiliga tuntud mees, kellel tänase seisuga legaalsed ärid puuduvad. Tema viimane avalik firma Arens JR kustutati registrist 2002 lõpus. Oma töökohaks on ta deklareerinud tänavu kevadel asutatud osaühingu Rivera Grupp, mille juhataja ja ainuomanik on Viktoria Titova.

Samas on Ranna perele kuuluva autopargi maksumus küündinud 3 miljoni kroonini. Maksuamet on asja küll uurinud, ent kinni hakatud pole millestki. Ka kõnealuses kohtuprotsessis püüab Rand hoida madalat profiili. Tema advokaat on väitnud, et Ranna roll kütuse salakaubaäris piirdus vaid tuttavate palutud kontaktandmete edastamisega ning tolliameti maja kättenäitamisega.

Eduard Beilinson, kes on oma praeguse vabaduse eest pidanud maksma 850 000 krooni kautsjonit, peab aga Randa kogu petuskeemi algatajaks. Beilinson puutus Rannaga esimest korda kokku siis, kui oli tal aidanud paari maaostu rahaliselt korraldada. Oma rolli kütusetehingutes näeb Beilinson vaid kui vahendaja finantsasutustega.

?Ma ei teadnud varem kütuseärist midagi,? lausus pangandus- ja finantsalal tegutsenud Beilinson eile. ?Sisuliselt oli tegu ikkagi Jüri Ranna operatsiooniga, kellel puudusid tehingute läbiviimiseks vaid teadmised laevade agenteerimise kohta ning vajalikud finantsid.?

Enda sõnul on Beilinson praegu tööta ning elab oma sugulaste-tuttavate toetusest.

Kohtus uurimise all olevad Saaremaa kütusetehingud said aluseks ka Alexela Oili hiljutisele pankrotile. Osa Ranna ja Beilinsoni vahendusel saarele jõudnud kütusest ostis esiti riiulifirma Palma Oil, kes selle kohe Alexelale edasi müüs. Just sellest tehingust pärineb ka maksuameti 24 miljoni kroonine nõue Alexela Oili vastu, mille viimane on kohtus vaidlustanud.

Beilinsoni, Ranna, Kosiku ja Kiisa kohtuprotsessil süüdistaja rollis olev riigiprokurör Heino Tõnismägi nõuab salakaubavedajate karmi karistamist. ?Aitab liberaalitsemisest riigivarastega,? ütles ta eile Äripäevale.

Tänavu mais lõpetas Lääne-Viru maakohus Jüri Ranna vastu esitatud süüdistuse menetluse, tuues põhjenduseks, et tema võimalik karistus on tühine võrreldes sellega, mis Rannale eeldatavalt mõistetakse Tallinnas käiva kriminaalprotsessi raames.

Rakveres arutatud süüdistuse kohaselt oli Ranna osaühing Arens JR 1998. aastal viinud OÜ Telfer Grupp terminalist ära 148 000 liitrit bensiini A-95E, mis kuulus firmale K.T. Stuudio, mille eest jättis Rand tasumata ning mille ta pisut odavamalt ASile NB edasi müüs.

K.T. Stuudio omanik Ilmar Tolmats loobus tsiviilhagi esitamisest väitega, et ta on Rannaga saavutanud kokkuleppe kahjusumma tasumiseks. Väidetavalt on Tolmats ja Rand ammused äripartnerid. Arens JR on tänaseks likvideeritud.

OÜ Telfer Grupp oli segatud ka kütusetehingutesse Saaremaal, osaühingu ainuomanik ja juhataja on Viktor Kljain ning talle kuulub Virumaal kolm tanklat.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:31
    Otsi:

    Ava täpsem otsing