Ülo Toomsalu • 11. juuni 2004 kell 5:55

PM: Poliitikud ei välista Eesti lahkumist Iraagist

Poliitikud peavad võimalikuks, et tuleval aastal lahkub Eesti kaitsevägi oma ohtlikemalt missioonilt Iraagist.

Eile, kaks päeva pärast ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooni, mis lõpetas vormiliselt Iraagi okupeerimise ja kinnitas seal «suveräänse vahevalitsuse» ametisseastumise, otsustas Eesti valitsus saata Saddami-järgsesse Iraaki uued sõdurid, kirjutas Postimees.

Järgmisel nädalal Bagdadi lendavad 32 jalaväelast ja Tallili lennuväljal maanduvad 13 kaubakäitlejat vahetavad välja enne viimaseid jõule missiooni alustanud üksused.

Kuigi ÜRO Julgeolekunõukogu mandaat rahvusvaheliste vägede Iraagis hoidmiseks kehtib 2006. aasta jaanuari lõpuni, leidis opositsioonilise Keskerakonna parlamendifraktsiooni esimees Vilja Savisaar ETV valimissaates, et Iraagi vahevalitsuse ametisseastumine on piisav põhjus eestlaste sealt lahkumiseks.

Sellist kategoorilisust ei toeta Riigikogu väliskomisjoni liige respublikaan Eiki Berg, kes aga möönab, et rahvusassamblee valimised ja üleminekuvalitsuse käivitumine Iraagis võiks tõugata valitsuse mõtlema kaitseväelaste kojutoomisele.

Kas 2005. aasta jõulukinke avavad Eesti sõdurid ükskõik kus, aga mitte Iraagis? «Tahaks väga loota, et oleme selleks ajaks missiooni edukalt lõpetanud,» vastas Berg.

Seni on NATO nimetanud oma esimeseks eelistuseks Talibani-järgset Afganistani. Nii ongi kindel, et sinimustvalge käiseembleemiga sõdurid ehivad järgmisel aastal plastikust jõulukuuske Afganistani, aga tõenäoliselt ka Bosnia telklaagrites.

Hetkel kuum