Ajurünnak annab probleemile lahendusi

Pirko Tõugu 14. juuni 2004, 00:00

Uute ideede ja lahenduste genereerimise üheks võimaluseks on ajurünnak (ingl k brainstorming). See meetod on kasulik, kuna aitab genereerida uusi ideid ja lahendusi, arendab loovust, tolerantsust ja mõtlemisvõimet ning parandab meeskonna koostööoskust.

Ajurünnaku algfaasis välditakse igasugust ideede voolamist takistavat diskussiooni ja kriitikat eeldusel, et meeskond, kes pakub välja väga palju ideid, suudab genereerida ka mõne väga hea idee. Ideede genereerimise hoidmine kriitikast lahus on ajurünnaku esmane ja kõige tähtsam põhimõte.

Teiseks põhimõtteks on esmapilgul ebareaalsete ideede toetamine, sest eesmärgiks on ideede kvantiteet, mitte kvaliteet!

Ajurünnaku heaks kordaminekuks on vaja luua pingevaba, loov õhkkond ja paluda selles osalema nii probleemi tundjaid või spetsialiste kui ka lihtsalt avatud ja loova mõtlemisega inimesi.

Et planeeritud koosolek ei muutuks tigedaks vaidlemiseks, õigustamiseks või arveteklaarimiseks, tuleb kohe alguses paika panna ajurünnaku reeglid.

Lisaks ajurünnaku juhile on vaja sekretäri, kes ideed üles kirjutab. Diktofoni kasutamine pole soovitav. Kirjapandud tulemuste üleskirjutamine ilma kommentaarideta ja kõigile nähtavale kohale inspireerib ajurünnakus osalejaid esitama omakorda lisaküsimusi, mis vallandavad omakorda uusi mõtteid.

Soovitav on istuda poolkaares, see tagab kõigile ühtse ja tervikliku vaatevälja. Välja tohib öelda vaid ühe idee korraga, siis läheb sõnajärg ringiratast naabrile.

Ajurünnaku juht peab olema neutraalne, suhtudes võrdselt kõigi ettepanekutesse ja eelistamata juhtide ideid. Juhul kui siiski arvamusliidrit on raske ohjata, võib talle anda mõne konkreetse ülesande: näiteks paluda tema abi ideede kirjapanemisel.

Ajurünnaku läbiviimiseks tuleb arvestada vähemalt kaks tundi, kuna sageli tuleb just peale mõningast ideede laagerdumist esile palju võimalikke lahendusi.

Ajurünnakus liigutakse üldisematelt küsimustelt konkreetse lahenduse suunas. Siinkohal tasub meeles pidada, et seoste loomine ja metafooride kasutamine suurendab pakutud ideede efektiivsust ja kiirendab nende omaksvõttu.

Ajurünnaku käigust teeb lõpuks kokkuvõtte ajurünnaku juht.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing