Harjumaa korterite hinnad sõltuvad kaugusest Tallinnasse

Eero Olander 14. juuni 2004, 00:00

Tallinnaga samal hinnatasemel on ka eeslinnadeks arenenud lähinaabruse asumid Viimsi, Jüri, Tabasalu, Saue ja Saku. Nende eeliseks on reeglina väiksemad elamud, korterite avaram planeering ning parem elukeskkonna kvaliteet. Samas on neis olemas ka heal tasemel infrastruktuur.

Teatud nihkega järgneb Tallinna hinnatõusule alati Harjumaa korteriturg, mis toimib aktiivselt linnast kuni 50 km kaugusel, hõlmates ka osaliselt Raplamaad. Kui täna on Tallinna tüüpasumite korterite hinnatõus pidurdunud ja tekkimas ülepakkumine, siis linna lähiümbruse asulates jätkub hinnatõus. Hinnatõus on nüüdseks pidurdunud Kiilis, Keilas, Maardus, kuid jätkub endiselt Kuusalus, Arukülas, Kosel ja ka Kohilas.

Hinnatõusu põhjustab eelkõige linnast välja suunatud nõudlus. Suur osa korteriostjatest teeb tehinguid oma maksevõime piiril ja kui Tallinnas muutub soovitud elamispind kättesaamatuks, siis pööratakse pilgud väljaspoole.

Kohalikud elanikud peavad kaugust Tallinnast looduslähedasema elukoskkonna tõttu sageli pigem eeliseks kui miinuseks ning lähtuvad sageli otse Tallinna hinnatasemest ja ostjatele palju kauplemisruumi ei jäta. Väikeasumites levib aga informatsioon tehingute kohta kiirelt ning kõrge tehinguhind võetaksegi pakkumishindade aluseks. Esimene miinus on suurem kaugus, mis sõidukuludeks ümber arvestatuna võib osutuda vägagi koormavaks. Seejuures ei ole kohalik infrastruktuur sageli piisavalt arenenud ning on vaja mõelda ka laste koolisõitudele jmt.

Teiseks on elamute haldus väikeasulates sageli nõrgal järjel. Probleemid seonduvad halvas seisukorras lokaalsete tehnovõrkudega kui ka kõrgete küttekuludega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing