Ülo Toomsalu • 14. juuni 2004 kell 5:27

EPL: Sotside võit, Res Publica suurhäving

Sotsiaaldemokraadid ja Toomas Hendrik Ilves võtsid eile europarlamendi valimistelt kolm kohta, suurim valitsuspartei Res Publica jäi kohata.

Eesti esimesed kuus eurosaadikut on esialgsetel andmetel: lisaks Ilvesele sotsidest Marianne Mikko ja Ivari Padar, Siiri Oviir Keskerakonnast, Toomas Savi Reformierakonnast ja Tunne Kelam Isamaaliidust. Padar teatas juba, et loobub kohast. Tema asemel läheb kas Andres Tarand või Katrin Saks, kirjutab Eesti Päevaleht.

Ilvese sõnul näitasid tulemused, et rahvas ütles ?jah? Euroopale ning ?ei? Euroopaga kaklemisele. ?Ning mis peamine - Eesti rahvas ütles, et aeg on hakata tegelema sotsiaalküsimustega,? ütles Ilves.

Ilves tunnistas, et kolm kohta on temagi jaoks suur üllatus. ?Usun, et täiesti vale oli arvestus muuta Euroopa vastaseks ja äärmiselt negatiivseks ning näidata üles totaalselt hoolimatust töötava inimese suhtes,? ütles Ilves põhjuseks, miks kaotas Res Publica.

Kohata jäänud Res Publica esimees Juhan Parts ütles, et tema peaministrikohalt tagasi ei astu ning ka valitsus ei peaks seda tegema.

Parts sõnul on ta mures, et ka Eestis on saanud kinnitust Euroopas varem levinud suund, et valimistel tulevad välja need, kes ei ole valitsuse tegemistega rahul.

?See on Res Publicale selge läbikukkumine,? kommenteeris sotsioloog Tõnis Saarts. ?Ei ütleks, et valitsuse läbikukkumine, sest valitsuse toetus on endiselt kõrge.?

Valimisaktiivsus jäi oodatust väiksemaks. Kui viimased uuringud pakkusid osalusprotsendiks 37-41, siis tegelikult käis suviselt ilusal päeval valimas kõigest 26,7 protsenti valijatest. Selle tulemusega oli Eesti üks kõige madalama valimisaktiivsusega Euroopa Liidu riik.

Hetkel kuum