Iisraeli ärimees on lubanud Baltimaile 6 mld kr mahutada

Gea Velthut-Sokka 15. juuni 2004, 00:00

?Leidsime, et on aeg vaadata meie jaoks vähem kaardistatud alale,? ütles Katzman eile enne esinemist rahvusvahelisel kinnisvarakonverentsil ?Eye on the Baltics?.

USAs 300 ja Kanadas 100 ostukeskust omav Katzman ostis Eestisse, Lätti ja Leetu sisenemiseks sel kevadel jupikaupa 40 protsenti Soome suurimast kaubanduskontsernist Citycon ja lubab selle kaudu Baltimaades ostukeskusi kokku osta 400 miljoni USA dollari ehk ligi 6 miljardi Eesti krooni eest.

Valik, milliseid keskusi osta, tehakse hea asukoha ja tugeva ankurrentniku järgi.

Euroopa vastu hakkas Katzman huvi tundma, kuna Ameerika Ühendriikides jääb investeerimisvõimalusi aina vähemaks ning kaubanduskeskuste turul hakkab pakkumine ületama nõudlust. Lääne-Euroopas on tootlus liiga väike, Venemaa aga liiga riskantne. Jäi Ungari või Baltimaad.

?Balti riikide kahjuks räägib muidugi väiksus, kuid Soome poolt lähenedes pole siin vahet,? ütles Katzman. ?Tahan, et Citycon muutuks Balti riikides supermarketitesse investeerimises domineerivaks tegijaks. Ootame 10protsendilist tootlikkust.?

Riske Katzmani firmad naljalt ei võta. See on ka põhjus, miks Ida-Euroopasse plaanitakse raha paigutada nüüd, mitte ei tehtud seda viis aastat tagasi. ?Me oleme väga konservatiivsed investeerijad,? kinnitas ta. Seepärast Venemaa turule sisenemisele isegi ei mõelda ? sealsed krediidireitingud ei ole Katzmani jaoks rahuldavad.

Katzman nimetas kaubanduskeskustesse investeerimist heaks ja stabiilseks äriks. ?Meie poed müüvad esmatarbekaupu ja -teenuseid. Süüa ostavad ja juuksuris käivad inimesed ka majanduslanguse ajal. Pole midagi imestada, et marketid on USAs hästi elanud isegi viimasel paaril aastal,? rääkis Katzman.

Eesti kinnisvaraarendajatel ja -investoritel soovitas Katzman silmad lahti hoida ja oma võimalused ära kasutada. Tema sõnul on USAs praegu ülepakkumine ning mitmed investorid soovivad turult väljuda ning tulla Euroopasse.

?Nii et kasutage oma võimalusi, enne kui ameeriklased siia jõuavad,? pani ta kohalikele südamele.

Uus Maa Kinnisvara tegevjuhi Urmas Lauri hinnangul on üle poole Baltimaade kaubanduskeskustest veel arendajate omanduses ning seega võiks müügis olevaid kaubanduskeskusi leiduda küll. ?Eesti mõistes on tegemist julge plaaniga, Lätis ja Leedus on aga kaubandusturul veel päris palju arenguruumi,? kommenteeris Laur. ?Kõik sõltub sellest, millised on Katzmani tuluootused ja kas tal on tagataskus varuks plaan, kuidas tootlikkust tõsta.?

Lauri sõnul võiksid Tallinnas oma projekti Katzmanile müümise vastu huvi tunda Kristiine, Rocca al Mare ja Sikupilli kaubanduskeskuste omanikud.

Ober-Hausi tegevdirektori Hindrek Leppsalu hinnangul on Katzmani plaan reaalne ja teostatav. ?Kõik kipuvad arvama, et kinnisvaraturuga on nüüd kõik. Vastupidi, nüüd alles äri algab. Tootlused ei tohiks enam oluliselt langeda, ka Eestis,? ütles ta.

Küsitletud kaubanduskeskuste esindajad ei soovi oma keskust investorile müüa, kuid tulevane koostöö pole siiski ka välistatud.

Eedeni keskust omava Tartu Tarbijate Kooperatiivi juhatuse esimees Tarmo Punger lausus, et plaani keskust või kinnistuid müüa ühistul küll pole, kuid samas oleks tal kindlasti huvi välisinvestoriga kohtumiseks ? seda kas või oodatava tootluse teadasaamiseks.

Punger lausus, et siiani on lääne investorite huvi olnud lühiajaline ja spekulatiivne, kus lühiajalises perspektiivis on huvi pakkunud kõrge kasum: ?Selliste partneritega me koostööd ei näe.?

Kristiine keskuse juht Allan Remmelkoor lausus, et keskuse suuromanik Pro Kapital pole huvitatud keskuse kiirest müügist, sest investorid on rahul. ?Aga nagu ka ühes filmis öeldakse ? kõik me oleme müüdavad, meie ise pole ostjat otsinud, pigem huvitume laienemisest,? märkis ta.

Remmelkoore sõnul pole Citycon kindlasti huvitatud uute keskuste rajamisest, vaid juba turul tegutsevatest kindla positsiooniga keskustest. Ses mõttes pakuks fondile huvi kõik siinsed keskused ? alates näiteks Ülemistest lõpetades Rocca al Marega.

Remmelkoore sõnul on kaubanduskeskus hoolimata kinnisvara madalamast tootlikkusest ?lollikindel ja turvaline? investeering ? seda eeldusel, et hoone on välja ehitatud, keskuse asukoht ja arhitektuuriline lahendus hea.

Järve keskuse direktor Vello Loki sõnul on keskuse omaniku kindel seisukoht, et ei müü. Ülemiste keskust arendava Linstow Varner SIA tegevjuht Petter Salomonsen ütles hiljuti, et Linstow on otsustanud jääda Eestisse pikaajaliselt ning usub autoga liikuvatest klientidest sõltuva keskuse tulevikku.

Iisraeli ärimees Chaim Katzman võttis mullu talle kuuluvast Iisraeli suurimast kinnisvarainvesteeringute firmast Gazit Globe palga ja boonustena välja 29,1 miljonit krooni, millest 26,4 miljonit olid preemiad. Lisaks teenis ta 14,1 miljonit krooni Gazit Globe?i USA tütarfirmast Equity One ja veel 3 miljonit Kanada tütarfirmast First Capital Realty.

Gazit Globe?i eelmise aasta käive ulatus 4,2 miljardi kroonini. Equity One?i käive oli 2,5 miljardit krooni ning First Capital Realty käive 1,5 miljardit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:32
    Otsi:

    Ava täpsem otsing