Pärnu vibud on toonud rekordeid

Tiit Reinart 15. juuni 2004, 00:00

Tiitlite püüdmise kõrval on Falco vibudega võimalik laskmist harrastada ka päris algajatel. Lisaks impordib Falco erinevat vibuvarustust.

Falco on staa?ikas ettevõte, mille algusaeg jääb 1987. aasta lõppu, kooperatiivide tekkimise aega. Pärnu esimese kümne tollal loodud firma hulgas oli ka Falco. Vibude tootmine ja vibuvarustuse importimine sai kunagi vibulaskmises Eesti koondisesse kuulunud Siim Talmari juhitava ettevõtte põhitegevuseks mõni aasta tagasi.

Peale vibude tehakse Falcos ka nooli. Kolmas tooteartikkel on ammukaared. Viimased ongi Talmari sõnul maailmas kõige enam tuntust kogunud. Hinnanguliselt kuni 50% maailma ammulaskjaid kasutab Falcos tehtud kaari. Nendega on tehtud maailmarekordeid ja võidetud suuri tiitleid. Põhiliselt välismaal, sest Eestis ammulaskjaid väga palju pole.

?Vibu on selline toode, mis väiksemaidki vigu ei salli,? peab Talmar kõige olulisemaks omaduseks vibu juures vastupidavust. ?See on ju alati suure pinge ja koormuse all ning tootmisvea puhul läheb kohe katki.? Samuti on olulised stabiilsus ja efektiivsus, st kui kiire noolelennu vibuga kätte saab.

Falco toodab pikki vibusid ehk longbow?sid ning sportvibusid, kõige uuemat vibutüüpi ? plokkvibu ? imporditakse.

Kui Falco vibude tootmist alustas, oli longbow Eestis suhteliselt tundmatu. Longbow? tootmine sai alguse Emajõe Suveteatri vabaõhuetendusest ?Robin Hood? 1996. aastal, mille jaoks Falcost esimesed kümmekond vibu telliti.

Vibusid tehti edasi, osa müüdi ka Soome ja üllatusena võitis 1990. aastate lõpus üks soomlane Falco vibuga Euroopa meistri tiitli maastikuvibulaskmises.

Tasapisi levis vibulaskmine ka Eestis ning viimasel ajal on see väga kiiresti läinud ülesmäge. Paljud turismitalud on teenuste hulka lülitanud vibulaskmise, ürituste korraldajad on võtnud selle oma programmi jne.

?Üsna kindel on, et vibulaskmine rahvast huvitab,? räägib Talmar. ?Laskmine ei vaja suurt koolitust, aga adrenaliini saab igaüks kohe kätte.? Vibulaskmine ei sõltu eriti ilmastikust ja ala on üsna lihtne. Investeeringuna ei ole vibuvarustuse soetamine suur.

Koduturul müüakse vibusid üha hoogsamalt. Kui neli-viis aastat tagasi oli jutt üksikutest vibudest, siis nüüd saab koduturule müüdavat mõõta sadades ühikutes aastas.

Ostjad on lisaks ürituste korraldajaile võistlevad maastikuvibulaskjad. Talmari arvates on oluliseks müügini?iks saamaks firmadele tehtavad logovärvides kingituskomplektid ? vibud ja nooled. Selliseid on tehtud näiteks Saku Õlletehasele. Natuke eripärasem firmakingitus ikkagi kui lihtsalt pastakad või kruusid.

Lisaks müüakse Falco vibusid Soomes, Rootsis, Taanis ja Prantsusmaal. Ammukaari läheb ka mujale. Kuna paljudes Euroopa riikides on vibujaht lubatud, on valmistatud ka spetsiaalseid jahivibusid sealsetele jahimeestele. Palju kasu on Talmari sõnul olnud nende koduleheküljest, tänu millele on rohkelt tellimusi saadud. Käidud on ka messidel USAs ja Soomes.

Vibu on Talmari sõnul väga personaalne toode, mitte kunagi masstoode. Tihti tehakse Falcos vibud täpselt tellimuse järgi. Vibu valmistamiseks kulub 3?4 päeva.

Toorainena loetleb Siim Talmar hulga puiduliike, millest asjatundmatu pole mõnda nime kuulnudki. Omajagu toorainet (kask) on kodumaine, eksootilisem puit (eebenipuu jt) tuleb firma Väärispuu ja Spoon vahendusel peaaegu kogu maailmast. Plastikud (klaasplastik, karbon jm) on samuti välismaist päritolu.

Konkurente Falcol Eestis pole. Soomes on üks perefirma, kes teeb jahivibusid. Lähimad vibuvalmistajad Euroopas on ?otimaal, Saksamaal ja Itaalias. Suured tegijad on ka Koreas, kuid seal tehtud vibud on pigem masstoodang. ?See ei olegi selles mõttes konkurents, et kes nüüd mingi kliendi endale saab. Pigem on see oluline, et turul on valik olemas,? ütleb Siim Talmar.

 • Enn Niit, ASi Jahipaun müügimees, edasimüüja:
  Falco toodang on kvaliteetne. Konkurendid neil küll puuduvad, aga nad ei kasuta seda ära.

Falco kaupa müüme juba paar aastat ja paistab, et iga päevaga läheb vibuvarustus üha paremini. Mingil määral on see ka hooajakaup: talvel ostetakse vähem ja kevade saabudes hakkab läbimüük jälle suurenema. Praegu on tunne, et nõudlus on suurem, kui Falco suudab toodangut pakkuda. Vibulaskmine kogub populaarsust ? pole ta ju kuigi pretensioonikas ala. Inimene ostab vibu ja kui on väike maalapp olemas, siis muudkui lase.

Hinnaklass on Falcol hea. Oleme müünud ka välismaist kaupa, kuid Falco omast odavamate toodete kvaliteet pole suurem asi. Välismaise proffide varustuse hind on aga jälle kõvasti kõrgem.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 14:32
  Otsi:

  Ava täpsem otsing