Maksuhaldur tugevdab järelevalvet käibemaksukohustuslaste üle

15. juuni 2004, 10:00

Maksu- ja tolliamet on võtnud ette mitmeid meetmeid karmistamaks käibemaksukohustuslaste majandustegevuse olemasolu ja selle käibe deklareerimise kontrolli.

Esimese sammuna võttis maksuhaldur juba mais vastu otsuse registreerida maksupettuste riski maandamise vajadusest lähtuvalt käibemaksukohustuslasteks vaid isikuid, kes juba tegelevad reaalse majandustegevusega või tõendavad selle alustamist. See omakorda tähendab, nö riiulifirmasid ei registreerita käibemaksukohustuslaseks enne, kui ettevõte on edasi müüdud, selle uus omanik hakkab tegelema ettevõtlusega ning pöördub maksuhalduri poole avaldusega maksukohustuslaseks registreerimiseks.

Senisest sirgjoonelisema tegevuse eesmärk käibemaksukohustuslaste registreerimisel on kaitsta kaupade ja teenuste ostjaid ning riigieelarvet, samuti soovib maksuhaldur muuta käibemaksukohustuslaste register ostja jaoks veelgi usaldusväärsemaks.

Viimasest lähtuvalt on maksu- ja tolliamet vaadanud viimase kahe nädala jooksul senisest kriitilisemalt üle käibemaksukohustuslaste registri ning tuvastanud seal lisaks rutiinsele seirele 1116 ettevõtet, millel ei ole esitanud käibemaksudeklaratsioone kuue viimase järjestikuse maksustamisperioodi kohta. Tänase päeva seisuga on neist registrist kustutatud 620.

Käibemaksukohustuslaste registri andmete jälgimine ja korrastamine on pidev protsess, mille käigus kustutatakse registrist äriühingud, kes ei ole täitnud seadusest tulenevat kohustust esitada käibedeklaratsioone. Antud tegevus hoiab ära käibemaksukohustuslaste numbri kasutamise isikute poolt, kelle eesmärgiks ei ole majandustegevusega tegelemine vaid käibemaksukohuslase numbri omamine.

Maksu- ja tolliameti <#kodulehel=http://www.emta.ee> on avaldatud käibemaksukohustuslaste register, kus on avaldatud kõik registreeritud ja registrist kustutatud äriühingud. Enne majandustehingute tegemist on otstarbekas veenduda, kas isik on registreeritud maksukohustuslane ja kantud käibemaksukohustuslaste registrisse.

Kolmanda olulise sammuna on maksuhaldur alustanud konkreetsete ettevõtete teavitamist puudustest nende käibedeklaratsioonides. Eelkõige on vaatluse alla võetud äriühingud, mis maksu- ja tolliameti analüüsi kohaselt deklareerisid 2003. aasta käibedeklaratsioonides nii maksustatavat kui ka maksuvaba käivet, kuid käibedeklaratsiooni lahtrites 7 või 8 puudus osaliselt mahaarvatud sisendkäibemaksu ümberarvutus.

Maksukohustuslastele saadetakse või on juba saadetud teavituskiri, milles palutakse üle vaadata oma maksudega seonduvad andmed ning vajadusel teha vastavad parandused nii maksuarvestuses kui ka käibedeklaratsioonides.
Tänaseks päevaks on kõnealuse kirja saanud sadakond ehituse ja kinnisvara tegevusvaldkonna äriühingut Tallinnas ja Harjumaal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing