Ida-Euroopa aktsiad peibutavad

Annika Matson 16. juuni 2004, 00:00

Kolmel viimasel nädalal on Austria analüütikud tõstnud Ida-Euroopa börside suuremate tegijate reitinguid, kirjutas Austria suurim majandusleht Wirtschaftsblatt.

Tähtsamad ja põnevamad soovitused on tulnud Austria pangalt Erste Bank, mis andis Ungari pangale OTP Bank ?hoia? asemel ?osta?-soovituse.

?Ida-Euroopa pangandussektori kõige atraktiivsem aktsia on hetkel Ungari OTP Bank,? ütles ajalehele Austria panga Erste Bank analüütik Gregorz Zawada. Tema sõnul tasub Ida-Euroopasse investeerijatel tähelepanuga sündmusi jälgida, sest pank muutis hiljuti põhikirja, mille kohaselt on nüüd panga strateegilise investori limiit senise 5 protsendi asemel 25 protsenti.

Kahte kompaniid ? T?ehhi energiafirmat CEZ ja Venemaa naftakontserni Lukoil on ajaleht soovitanud koguda. Ungari reisikontsern Danubius ja Poola IT-firma ComputerLand said Austria analüütikutelt uue ?hoia?-soovituse.

Selle aasta jaanuari alguses avaldatud Ida-Euroopa aktsiate edetabelis sai Eesti Hansapanga aktsia teise koha, nüüd toodi juuni alguses välja viis favoriiti ja Eesti aktsiaid nende hulgas enam ei olnud. Ungari OTP Bank oli jaanuari alguses ajalehe koostatud kümnekohalises edetabelis kuuendal kohal.

Enamik Austria erainvestoreid investeerib Ida-Euroopasse fondide kaudu, otse aktsiatesse tavaliselt raha ei paigutata, ütles Wirtschaftsblatti rahaturgude ja börsi osakonna juhataja Robert Gillinger aasta alguses antud intervjuus. Ta lisas, et Ida-Euroopa fondid on Austrias väga populaarsed.

Kesk- ja Ida-Euroopas ning nn Euroopa Liiduga liituvate teise laine riikides on lõpule jõudmas erastamisprotsessid pangandussektoris, mis tõotavad investorile suurt tulu. Hetkel on erastamine käimas Rumeenia kasumlikus pangas Banca Comerciala Romana (BCR), ütles Austria panga BA-CA juhatuse liige Regina Prehofer Austria majanduslehele Wirtschaftsblatt.

?Suurim ihalusobjekt on siiski Poola pank PKO, kus veel pole valitsusel erastamisega kiiret,? ütles Prehofer. Austria pank

BA-CA on kinnitanud, et on väga huvitatud jätkuvatest ülevõtmistest Poolas. BA-CA tahab 2006. aasta lõpuks avada Poolas veel 80 filiaali. Seega oleks BA-CA harude arv Poolas kokku 555. Oma kohalolekut tahab pank tugevdada just Lääne-Poolas, kus nende esindatus on veel üsna nõrk. Poola on Austria panga jaoks tähtsaim välisturg. BA-CA Varssavi tütarpank BPH on riigi suuruselt kolmas pank. Austria pank tahab järgmise kolme aasta jooksul klientide arvu kasvatada seniselt 2,9 miljonilt 3,2 miljonile. Võrdluseks võib tuua, et Austrias on pangal kõigest 2 miljonit klienti.

Praegu osaleb aga BA-CA Rumeenia panga BCR erastamisprotsessis, kus on müügis 25protsendiline riigi osalus. Kui

BA-CA-l õnnestuks BCR üle võtta, oleks neil Rumeenia pangandusturul 29,4 protsendi suurune turuosa, mis teeks neist riigi suurima finantsasutuse.

Rumeenia turule sisenemine tasub end analüütikute sõnul kindlasti ära. Austria panga Raiffeisen Centrobanki analüütik Stefan Maxian kinnitas, et sealne kasv on kiire. ?Eelmise aastaga võrreldes kasvas kõikide Rumeenia pankade bilansimaht kokku 15 protsenti, 15,8 miljardi euroni.

?Palgad ja eratarbimine kasvavad kindlasti ka edaspidi,? möönis ekspert.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing