EPL: Gaasi hinna tõus jääb ära

17. juuni 2004, 07:58

Vene gaasimonopol Gazprom teatas eile, et Eestile tarnitava gaasi hinna tõusu 80-85 dollarilt 120 dollarile tuhande kuupmeetri eest niipea siiski ei tule.

?Balti riikidel on alati olnud alternatiivsed kütuseliigid ja sellepärast peame tegutsema väga ettevaatlikult. Gaasi järsk kallinemine vähendaks meie tarneid nendesse riikidesse. Sellest ei ole me aga huvitatud,? ütles Gazpromi juhatuse aseesimees Aleksandr Rjazanov.

Eesti Päevaleht kirjutab, et Rjazanovi sõnul on Balti riigid nüüd Euroopa Liidu liikmed ja tasapisi peab ka gaasi hind tõusma Euroopa tasemele. ?Kui Poolale müüme gaasi 120 dollarit 1000 m3 eest, siis see on hind, milleni peavad püüdlema ka lugupeetud Balti riigid.?

Gazpromi juhi teeb järsu hinnatõusu puhul ettevaatlikuks aga alternatiivsete kütteliikide olemasolu Baltimaades. Eestis on põlevkiviõli, mis on kütusena gaasist odavam, ja teiseks on Balti riigid hakanud sisse ostma rasket naftat sisaldavat emulsiooni, millest saab toota odavat masuuti. ?Nad veavad seda sisse küllaltki intensiivselt ja see võib saada energiajaamades alternatiivseks kütuseks gaasi asemel. Kuigi Gazprom on Balti riikides asuva gaasijaotusvõrgu omanik ja on huvitatud hinna tõstmisest, tuleb teiselt poolt mõista, et Balti turg on piiratud.?

'Eesti Gaasil on Gazpromiga sõlmitud leping ja selles on ära toodud nii tarnitavad gaasikogused kui ka hinnad,? ütles Eesti Gaasi müügiteenistuse ettevõtte direktor Raul Kotov.

Kotovi sõnul kehtivad kuni 2006. aastani tavatarbijale praegused hinnad ja alles seejärel on oodata umbes 5protsendilist gaasi hinna tõusu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing