Käibe toimumise aeg ei sõltu enam arve väljastamisest

Sirje Pulk 18. juuni 2004, 00:00

Kui varaseim moment on kauba või teenuse eest maksmine, on käive toimunud makstud osa ulatuses arvestusega, et laekunud summa sisaldab käibemaksu.

Seega üldjuhul käibe toimumise aeg ei sõltu enam arve väljastamise kuupäevast. Arvele tuleb käibe toimumise aeg märkida juhul, kui see erineb arve väljastamise kuupäevast. Kui aga näiteks kaup lähetatakse 20. juulil ning samal päeval väljastatakse ka arve, siis märgitakse arvele vaid arve väljastamise kuupäev, s.o 20. juuli, mis on ühtlasi ka kauba lähetamise ning käibe toimumise ajaks.

Üldreegel ei kehti kauba ühendusesisese käibe ning kauba ühendusesisese soetuse deklareerimisel. Siin kehtib erireegel, mille kohaselt on kauba ühendusesisene käive tekkinud või kaup soetatud kauba ostjale lähetamise või kättesaadavaks tegemise kuule järgneva kuu 15. kuupäeval või kauba eest arve väljastamise päeval, kui arve väljastatakse enne kauba ostjale lähetamise või kättesaadavaks tegemise kuule järgneva kuu 15. kuupäeva.

Seega kauba lähetamisena ei arvestata mitte kauba lähetamise kuud, vaid järgnevat kuud ning seda võrreldakse arve väljastamise kuupäevaga. Näiteks kui kaup lähetati 28. mail ning arve väljastatakse 2. juunil, siis tuleb deklareerida nii käivet (müüja) kui ka soetust (soetaja) juunikuu käibedeklaratsioonil. Kui aga antud juhul oleks arve väljastatud näiteks 30. mail, siis vastavalt varaseima hetke põhimõttele tulnuks nii käivet (müüja) kui ka soetust (soetaja) deklareerida maikuus. Käibe toimumise aja määramisel ei arvestata ettemaksuarve väljastamist, vaid konkreetse kauba lähetamise kohta esitatud arvet.

Kui varem kehtinud korra kohaselt ei saanud sisendkäibemaksu maha arvata enne, kui kaup või teenus on kätte saadud, siis uue korra kohaselt sõltub ostja poolt sisendkäibemaksu mahaarvamise moment sellest, mil müüjal tekib käibemaksukohustus.

Sisendkäibemaksu mahaarvamise aluseks on nõuetekohane arve. Sellest tulenevalt lasub müüjal ka saadud ettemaksu kohta arve väljastamise kohustus. Näiteks kui kauba eest tasutakse 2004. a juunis ning saadud ettemaksu kohta väljastatakse arve, saab kauba ostja kajastada arve olemasolul sisendkäibemaksu juunikuu käibedeklaratsioonil, sõltumata sellest, kas kaup on kätte saadud või ei.

Kauba impordil toimub sisendkäibemaksu mahaarvamine üldjuhul tollideklaratsiooni ja importimisel käibemaksu tasumist tõendava dokumendi alusel. Sisendkäibemaks arvatakse maha maksustamisperioodil, mil kaup on kätte saadud ja käibemaks tasutud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:33

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing