Makseviivitused arvete eest tasumisel Euroopas pikenevad

Merike Lees 18. juuni 2004, 00:00

Euroopa ettevõtete maksekäitumise trend on viimase seitsme aasta võrdluses negatiivne. Teisisõnu ? makseviivituse aeg on pikenenud, selgub uuest, krediidikorraldusfirma Intrum Justitia rahvusvahelise kontserni regulaarselt läbiviidavast maksekäitumise uuringust. Üheks põhjuseks võib olla, et eelviimases, 1997. aastal läbi viidud uuringus ei olnud haaratud rahvusvaheliste ettevõtete Ida- ja Kesk-Euroopa tütarettevõtteid, ütles Intrum Justitia Eesti tegevdirektor Ivar Tammemäe.

Teiseks põhjuseks on tarbijakrediidi osakaalu suurenemine, eeskätt Ida-Euroopa riikides. Kui 1990ndate teisel poolel oli eraisikul suhteliselt keeruline laenu võtta või krediiditooteid kasutada, siis nüüd on tingimused oluliselt muutunud. Ida-Euroopa riikide tarbija ei ole harjunud võlgu elama ja hindab tihti oma võimalusi üle, selgitas Tammemäe.

Inkassofirmadele edastatud nõuete arvust on 60?70 protsenti tarbijaarved. Rahalise mahu poolest annavad suurima käibe firmade nõuded, moodustades 60?70 protsenti laekumistest.

Olukord ei ole parem ka vanades Euroopa Liidu maades. ?Saksa täpsusse ja korrektsusse ei usu me juba enam ammu,? ütles Ivar Tammemäe. ?Ma ei tea, millal see arvamus on tekkinud, kuid tänase ettevõtluse pilgu läbi vaadatuna on Saksa täpsus tõesti müüt.?

Tammemäe sõnul tuli esimene n-ö ettevõtjatest õnneotsijate laine Eestisse 1990. aastate keskel Põhjamaadest. Nad registreerisid end Tallinnas Regati puiestee 1 nelja-viiekesi ühte tuppa sisse ning lootsid Eestis hõlptulu teenida, jättes endast maha maksmata arved.

See aeg on möödas, kuid uus laine võib tulla Lõuna- või Lääne-Euroopast, rääkis Tammemäe. ?Eesti odav tööjõud võib siia meelitada neid, keda me ei tahaks siin näha. Põhimõte ?usalda, aga kontrolli? kehtib ka Euroopas äri ajades.?

Võrreldes Euroopa maadega nõutakse Eesti ettevõtetelt ja tarbijatelt inkasso korras sisse ligi 10 protsenti rohkem arveid. Eestis laekub inkasso korras 12,7 protsenti arvetest, Euroopas tervikuna tuleb inkasso korras sisse nõuda vaid 3 protsenti arvetest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing