MicroLinki uus juht Janis Bergs ? justkui uus versioon vanast juhist

Villy Paimets 21. juuni 2004, 00:00

Oma töömeheelu alustas 34aastane Janis Bergs 1991. aastal Läti suurimas IT-firmas Fortech insenerina arvutiremondi ja teeninduse poolel. Aasta hiljem sai temast müügikonsultant, seejärel müügidirektor ja 1999. aastal juhatuse esimees. Kui Fortech aastal 2000 MicroLinkiga ühines, sai Bergsist MicroLink Latvia juhatuse esimees. Vaevalt neli aastat hiljem on mees kogu kontserni juhiks tõusnud.

?Allan (Martinson ? toim.) oli ka umbes sama vana, kui ta MicroLinki juhtima hakkas,? toob Bergs paralleeli vana juhiga. Sarnasusi on veelgi: ?Mina lõpetasin Riia I Keskkooli, Allan Tallinna I Keskkooli? aga lapsi on Allanil viis, minul kolm,? nendib Bergs. ?Ei tea, kas jõuan Allanile järele.? Janis Bergsi poeg on 13aastane, tütardel on vanust 11 ja 4 aastat.

Kuid erinevalt Martinsonist, kes teatas avalikult, et teenib 125 000 krooni kuus, ei soovi Bergs oma palgast rääkida. ?Kohe nii küsitegi?? küsib ta veidi üllatunud. ?Noh, palk on normaalne, olen rahul,? on ainsad sõnad, mis ta soostub palga kohta ütlema.

Pärast keskkooli läks Janis Riia Tehnikaülikooli, lõpetas seal raadiotehnika ja side eriala. Üsna loogiline samm, arvestades, et Riia I Keskkool on füüsika-matemaatika kallakuga. 1999. aastal lõpetas Bergs Riia ärikooli ning sai MBA kraadi. ?Homme ongi koolis jälle lõpupidu, lähen ka, saame kursusega kokku, viis aastat lõpetamisest,? ütles Bergs reede õhtul. ?Paljud minu kursuselt on Lätis tuntud ärimehed.? Seekord käis Bergs Tallinnas lennukiga.

Reisib Bergs palju ? internetist, mobiiltelefonidest, videokonverentsidest ja muudest moodsate aegade abimeestest hoolimata peab inimestega ka silmast silma kohtuma.

?Riias küsitakse mult nüüd kogu aeg, et kas ma kolin nüüd Tallinnasse. Aga Riia on ju keskel, sealt on mul hea lihtne Tallinnas ja Vilniuses käia. Oma kodust siia, MicroLinki (Pärnu maanteel asuvasse ? toim.) kontorisse, jõuan ma kahe tunniga. Aga peakontor jääb ikka Tallinna,? kinnitab Bergs.

Kevadel laienes MicroLink Valgevenesse, kus nüüdseks on loodud MicroLink Systems. ?Nojah, eks Valgevenes ole keeruline, kuid leidsime oma ni?i ? seal toimub parasjagu telekomi- ja mobiilside turu kiire areng ning meie hakkame endise tütarfirma SAF Tehnika toodetud raadiolinke müüma,? ütles Bergs.

Kuidas on suhted vanema vennaga? (Janis Bergs on MicroLinki suurima eraisikust aktsionäri Normunds Bergsi noorem vend.) ?Head, me saame hästi läbi, sellist asja küll ei ole, et vend juhib mind, käsib mul midagi teha? ma olen ikka vaba oma otsustes,? vastab Bergs.

Janis Bergs tegeleb aktiivselt lumelauasõiduga, märtsis kukkus aga Itaalia mägedes nii, et pidi pikka aega kätt kaelas kandma ? ?sidemed olid katki,? ütleb Bergs ja näitab küünarnuki peale. ?MicroLinkis töötab päris palju inimesi, kes tegelevad kas lumelauasõiduga või surfamisega või muu säärase, natuke ekstreemsega.?

Personaalarvutitootjana alustanud MicroLink, üks Baltimaade vanemaid IT-firmasid asutati aastal 1991, praegu töötab ettevõttes üle 539 töötaja kolmes riigis, neist pooled Lätis, kolmandik Eestis ja ülejäänud Leedus.

Ettevõtte eelmise majandusaasta (juuli 2002 kuni juuni 2003) käive oli 895 miljonit krooni, brutokasum 328, kulumieelne tegevuskasum (EBITDA) 70 ja puhaskasum 1,7 miljonit krooni.

Juuni lõpus lõppeva majandusaasta kasum tuleb tänu erakorralistele tuludele oluliselt parem. ?Mis tähendab erakorralised tulud? Kui me seoses Delfiga aastaid kahjumit teenisime, siis see ei olnud erakorraline kahjum, kui me nüüd seoses Delfi müügiga teenime kulud tasa ja enamgi, siis on see järsku erakorraline kasum,? naljatles MicroLink Eesti juht Peter Priisalm.

Kuigi MicroLinki kontsern on Eestis registreeritud, hakkab juhtimine vaikselt lätlaste kätte libisema, grupi juhatuse esimees on lätlane Janis Bergs ning neljast juhatuse liikmest on kaks lätlased (lisaks Bergsile ka Janis Rancans) ja kaks eestlast (Mait Nilson ja Peter Priisalm), aga kui Eesti äriseadustik sügisel muutub, lisandub juhatusse veel kolmaski lätlane, finantsjuht Aira Loite.

Peale selle on Lätti kolinud mõned lihtsamad (ja odavamad) tööd, nagu näiteks süsteemi pidev monitoorimine.

Peakontor siiski Lätti ei koli. ?Tegelikult polegi MicroLinkil suurt peakontorit, vaid funktsioonid on jaotatud eri riikide inimeste vahel,? ütles MicroLinki turundusjuht Jüri Kaljundi. ?Juriidilise struktuuri osas pole küll mingit põhjust MicroLink ASi Lätti üle viia.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing