Ajutise kaubaveo tollidokument läbis uuendused

Lidia Friedenthal 22. juuni 2004, 00:00

Euroopa Liiduga ühinemine tõi uuendusi ka kauba ajutiseks sisse- või väljaveoks ning transiidiks kasutatava ATA märkmiku kasutamisel.

Alates maist 2004 moodustavad Euroopa Liidu 25 riiki ja Eesti on nende hulgas. EL on üks tolliterritoorium. Eesti firmadel ei ole ATAga kaetud kaupade ajutiseks väljaveoks teistesse ELi liikmesriikidesse ATA märkmikku enam vaja.

Kaubad, mis ATA märkmikuga ajutiselt kolmandatest riikidest ELi tuuakse, võivad vabalt ringi liikuda 25 liikmesriigi territooriumil kuni märkmiku kehtivusaja lõpuni, maksimaalselt ühe aasta jooksul.

ATA süsteemi kuulub 2004 aasta aprillist 59 riiki. Kui ELi riigid välja arvata, jääb alles veel 34 riiki, kus ATA märkmikuga saab lihtsustatud korras oma kaupu tutvustada. Samuti saab nendest riikidest ATAga kaupu ELi tuua.

Endiselt on ATA märkmik kasutusel kaupade väljaveoks Venemaale, Norrasse, ?veitsi, Jaapanisse, Hiinasse ja USA-sse.

ATA märkmiku nõukogu juhtimisel ja toel tehakse tööd erinevatel mandritel asuvate riikide liitmiseks ATA märkmiku süsteemi. Eelistatakse riike, kelle liitumisest on huvitatud praegu süsteemi kuuluvad riigid. Eesti firmade jaoks on esmatähtis Ukraina ja Valgevene liitumine. Valgevene osas on ettevalmistustööd lõpusirgel ja loota on, et Valgevene liitub veel tänavu aasta lõpus. Ukrainas toimub sügisel töökohtumine Ukraina tolli- ja kaubanduskoja esindajate ja ATA nõukogu liikmete vahel.

Eesti firmade jaoks on uus ka ATA märkmiku vahelehtede esitamise kord.

Kaks näidet esiteks kaupade ajutise väljaveo ja teiseks kaupade ajutise sisseveo kohta.

1. Kui Eesti firma soovib viia kaupa Norrasse, siis tuleb toimida järgmiselt:

Kaubanduskoja väljastatud märkmik kinnitatakse Eesti tolliinspektuuris. Tolliinspektuur tembeldab ja allkirjastab märkmiku esilehe, nagu seda on seni tehtud. Ekspordilehe kontsu ja kviitungi täidab alles Norra ja Rootsi piiril Rootsi tolliametnik poolt ja samas rebitakse välja ka ekspordilehe kviitung. Norra piiril jääb ATA märkmiku käsitlemine endiseks: toll täidab impordilehe, tõmbab välja kviitungi ja kaubad sisenevad vabalt Norra territooriumile. Väljudes täidab Norra toll re-ekspordilehe ja nii edasi. Re-impordilehe täidab sisenemisel Euroopa Liitu Rootsi toll.

Nii ekspordi- kui ka re-impordilehelehtede kviitungid saadab Rootsi toll riiki, kus märkmik on välja antud.

2. Venemaal väljastatud ATA märkmikuga viiakse kaup Saksamaale näitusele. Euroopa Liitu sisenetakse Eesti tollipunktis. Sellisel juhul on lubatud kauba veoks kasutada transiidilehti. Eesti toll täidab esimese transiidilehe ja Saksamaa toll näituse tollipunktis täidab teise transiidilehe ja impordilehe. Kui ATA märkmikuga tuuakse ELi professionaalseid tööriistu või kaubanäidiseid, siis transiidilehti ei kasutata ja impordileht täidetakse kohe ELi sisenemisel.

Eesti firmad, saavad ATA märkmikku tellida Kaubanduskoja kodulehel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing