Jalgpalli finaalturniiri võitjad on lätlased

ÄP 22. juuni 2004, 00:00

Läti jõudmine Portugali jalgpalli EMile on sütitav eeskuju Eestile. Meie spordijuhid ja poliitikud võiksid seada eesmärgiks Eesti rahvuskoondise jõudmise jalgpalli EMi finaalturniirile või siis koos Läti ja Leeduga kandideerida jalgpalli EMi finaalturniiri korraldajaks tulevikus.

Jalgpalli finaalturniiri korraldamine aitaks elavdada Balti riikide majandust ning tutvustada kolme riiki. Portugallased panevad oma kõigi aegade suurima ja kaalukaima spordivõistluse korraldamisele suuri lootusi. EMile oodatakse poolteist miljonit väliskülalist, lisaks prognoositakse võistlustele üheksamil-jardilist vaatajaskonda, mis on Portugali haruldane enesereklaami võimalus.

Võib öelda, et meie ettepanek üritada kolmekesi finaalturniiri korraldamisele kandideerida on utopistlik juba seetõttu, et kolm Balti riiki ei kuulu jalgpallis Euroopa tippu. Meil pole ka piisavalt korralikke staadione jne.

Samas on Läti südi esinemine finaalturniiril aidanud kindlasti kaasa Läti kui jalgpalliriigi maine tõusule. Eesti Jalgpalliliidu presidendi Indrek Kanniku hinnangul sattus Läti loosi tahtel finaalturniiri ühte tugevamasse alagruppi, kus edasipääsu pärast tuleb võistelda T?ehhi, Saksamaa ja Hollandiga. Kuigi Lätit peeti alagrupi autsaideriks, on lõunanaabrid kahes esimeses mängus tõestanud, et neid ei ole õige pidada peksupoisiks. Laupäevane viik sakslastega pani lätlased juubeldama ning ehmatas Saksamaad, kus on üle kahe korra rohkem registreeritud jalgpallureid, kui on Lätis elanikke. ?See on ajalooline viik, mis võrdub võiduga,? hõiskas Postimehe teatel Läti peatreener Aleksandrs Starkovs.

Kuigi Läti võistkonna kontos on enne homset kohtumist Hollandiga kaotus ja viik, võib Lätit pidada seekordse turniiri suureks võitjaks, seda just tänu südile vastuhakule Euroopa ühele tugevamale jalgpalliriigile Saksamaale. Toimetus hoiab homses mängus lõunanaabritele pöialt ja loodab, et lätlased suudavad ka Hollandile väärika lahingu anda.

Läti alagrupist edasisaamine oleks seekordse EMi suurim üllatus ja hea reklaam Läti riigile. Osalemine jalgpalli suurturniiril tõstab riigi tuntust rohkem kui mainekampaania.

Jõudmine finaalturniirile on ka majanduslikult kasulik. Euroopa jalgpalliföderatsioon UEFA teenib praeguste võistlustega üle üheksa miljardi kr puhaskasu. Finaalturniiril osalevatele rii-kidele antakse üle kahe mld kr. Keskmiselt saab üks võistkond 130 mln kr, kuid rohkem need, kes kaugemale jõuavad.

Võrdluseks: Eesti valitsus otsustas vahetult enne finaalturniiri toetada Lilleküla jalgpallistaadioni ehitamist 70 miljoni krooniga. Võib väita, et Eesti poliitikud on jalgpalli olulisust mõistnud ning jalgpallistaadioni ehituseks raha eraldamisega aitabki riik Eesti jalgpalli arengule kaasa.

Eesti jalgpalli A & O on Aivar Pohlak, kes on jalgpalli populaarsuse suurendamiseks väga palju teinud. Pohlaku puudus on aga tema äride läbipaistmatus ning kahtlused, et Pohlak on hoidunud maksude tasumisest. ÄP ajakirjanik Peeter Raidla tõi 17. juuni lehes välja valitsuse rahaeralduse puudused. Raidla teeb ettepaneku, et Pohlak loovutaks Lilleküla staadioni tükkis täiega Eesti Jalgpalliliidule. Toimetuse hinnangul on see mõistlik ettepanek: sellisel juhul oleks põhjendatud maksumaksja miljonite kulutamine jalgpallistaadioni ehituse lõpetamiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:33

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing