Fortum on hea investeering

Alvar Jõgeva 28. juuni 2004, 00:00

Fortum teatas eelmise aasta septembris, et soovib senisest enam keskenduda põhitegevusele ja seetõttu eraldab naftaüksuse, mille aktsiad noteerib Helsingi börsil. Lisaks lubati investeerida loodavasse firmasse 500 miljonit eurot. Investorid võtsid teate rõõmuga vastu, toetust avaldas ka Soome riik, kes omab ettevõttes enamusosalust.

Uude firmasse tehtav arvestatav investeering on samuti positiivne, kuna peaks muutma ettevõtte operatsioonid veelgi kasumlikumaks. Lisaks saavad ettevõtted paremini keskenduda oma tegevusalale.

Fortum on Põhjala juhtiv energiakontsern. Ettevõte pakub igapäevaeluks hädavajalikke teenuseid, näiteks elekter ja küte. Lisaks omab Fortum naftaüksust, mis selle aasta lõpus plaanitakse ettevõttest eraldada ja noteerida eraldi firmana börsil.

Ettevõtte puhul ei saa investor loota suurele kasumikasvule, pigem on tegemist stabiilse ettevõttega, mille teenuseid kasutatakse ka siis, kui majanduses läheb halvasti. Seega on tegemist suhteliselt rahuliku investeeringuga, aktsia sobib hästi ka portfelli tasakaalustamiseks. Nimelt liiguvad energiasektori aktsiad erinevalt näiteks tehnoloogisektori aktsiatest. Näiteks kõrge nafta- ja elektrihind on Fortumile kasulik, kuid teiste sekrori firmadele negatiivne. Positiivse poole pealt võib välja tuua korraliku dividenditootluse. Samas on ettevõttel ka üsna suur võlakoorem, kuid kuna rahavoog on väga tugev, pole laenude teenindamisega probleeme.

Juhtiva energiakontserni aktsiad on teinud viimasel ajal üsna kiire tõusu, mis teeb ettevaatlikuks. Aktsiat on varem õnnestunud omandada ka üsna raamatupidamisliku väärtuse lähedalt, kuid hetkel ollakse sellest tasemest märgatavalt kõrgemal. Aktsia kerkimise põhjuseks on jätkuvalt head majandustulemused ja viimasel ajal tõusnud musta kulla hind, mis suurendab naftaüksuse marginaale.

Aktsiate enamusosalus kuulub riigile, mis lisab veidike ebakindlust. Üldiselt on levinud arvamus, et riik pole hea omanik. Osaluse vähendamine võib ka olulisel määral mõjutada aktsiate turuhinda. Viimane näide sellest vallast oli riigi osaluse vähendamine Sampos, mis pani aktsia hinna surve alla.

Fortumi majandustulemused on jätkuvalt paranenud, kuid kiire kasumikasvu periood peaks olema möödas. Hetkel oodatakse kasumi jäämist samale tasemele, mis tänu positiivsele rahavoole lubab maksta aktsionäridele dividende. Samas on eesmärk vähendada ka üsna suurt võlakoormat. Seni pole laenude teenindamisega probleeme olnud ja tugev rahavoog on täitnud nii aktsionäride kui võlausaldajate ootused. Siiski on näiteks Eesti Energia reiting tugevam kui Fortumil. Kui ettevõte suudab oma võlakoormat vähendada, siis langevad ka intressikulud, mis omakorda annavad väikese tõuke kasumi suurendamiseks.

Seni on investeeringud ennast edukalt ära tasunud. Investeeringutelt saadud tulud on ületanud finantseerimise kulusid, mis on suurendanud kasumit. Ettevõte on olnud aktiivne ka teiste ettevõtete ülevõtmisel. Edukas oli Brika Energy ülevõtmine, mis on tänaseks andnud juba olulist sünergiat. Hiljuti üritas Fortum saada enamusosaluse Norra elektritootjas Hafslund, kuid tehing ebaõnnestus poliitilise vastuseisu tõttu.

Kokkuvõttes leian, et Fortumi aktsiad sobivad hästi investeerimisportfelli, sest ettevõtte tasakaalustab portfelli. Ettevõtte majandustulemused on läinud ülesmäge ja edu peaks jätkuma. Lühiajaliselt usun siiski aktsia korrektsiooni, kuna tõus on olnud liiga järsk ja palju positiivseid uudiseid on juba hinna sees. Samas alati ei tasu sente taga ajada, et aktsiat mõnevõrra madalamalt osta, sest vahest tuleb seda teha hoopis kõrgemalt tasemelt. Aktsia sobib pigem pikaajalisele investorile kui spekulandile, pakkudes ka korralikku dividenditootlust.

Garnegie analüütikud ennustavad, et Fortum suudab 2006. aastal teenida 1,03 eurot aktsia kohta. 2003. aastal oli vastav näitaja 0,91 eurot. Sellel ja järgmise aasta tulemused peaksid siiski eelmisele aastale veidike alla jääma. Analüütikute arvates on aktsia väärt 12 eurot.

Siiski kasvas selle aasta I kvartalis kasum ligi 20 protsenti. Arvestades 2006. aasta kasumiks 1,03 eurot, kujuneb ettevaatavaks hinna ja kasumi suhteks 10, mis on suhteliselt mõistlik näitaja. Ettevõtte majandustegevus on sessoonse iseloomuga, tugevad on I ja IV kvartal.

Arvan, et selle aasta kasum võib ka veidike ületada eelmise aasta tulemust, kuigi analüütikud seda hetkel ei ennusta, kuna I kvartali tulemused olid muljetavaldavad. Olen juba varem maininud, et ennustamine on väga tänamatu töö ja Fortumi puhul tuleks õigesti arvata ka nafta hind maailmaturul ja elektri hind Põhjala energiabörsil. Esimene neist on viimasel ajal oluliselt tugevnenud, mis tähendab Fortumi naftaüksusele kõrgemaid marginaale. Elektri hinda mõjutab ilmataat. Esiteks oleneb, kas talvel valitseb pakane ja teine oluline tegur on veetase peamiselt Norra jõgedes. Viimane on oluline hüdroenergia seisukohalt, mis piisava sademete hulga puhul alandab elektri hinda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing