Suure jalgpalli väiksemad sugulased

Tiit Reinart 28. juuni 2004, 00:00

Nii-öelda päris jalgpallist välja kasvanud vaatemänguline ala, mida mängitakse pehmel liival. Reeglid (aastast 1993) sätestavad, et platsil mõõtmetega 28×36 meetrit mängitakse kolm 12minutilist kolmandikku ning korraga on platsil kaks viieliikmelist võistkonda (koos väravavahiga).

Viike rannajalgpallis ei ole, alati mängitakse võiduni. Mängijate vahetused käivad jooksvalt ja piiranguteta.

Esimene rannajalgpalli rahvusvaheline võistlus korraldati 1993. aasta juunis USAs Miami Beachil. Sellest turniirist võtsid osa USA, Brasiilia, Argentina ja Itaalia.

1995. aastal toimusid Rio de Janeiros esimesed rannajalgpalli maailmameistrivõistlused, kust võttis osa kaheksa tugevat jalgpalliriiki, esimeseks ilmameistriks krooniti Brasiilia, teiseks jäi USA ja kolmandaks Inglismaa. Hiljem hakati MMe korraldama Brasiilias, ka praegu valitsev maailmameister on Brasiilia.

Eestis korraldas Eesti Rannajalgpalli Liit (asutatud 15. juulil 2002, president Mart Relve) esimese rahvusvaheliselt tunnustatud reeglitega rannavuti turniiri möödunud aastal.

Hooaja lõpul pandi kokku ka Eesti rannajalgpalli koondis. Koos rahvusvahelise rannajalgpalli organisatsiooniga Pro Beach Soccer plaanitakse järgmisel aastal Eestis korraldada suur rannajalgpalli näidisturniir.

Tänavune rannajalgpalli hooaeg Eestis juba käib, järgmine etapp on 3. juulil Võsu rannas.

Ameerika päritolu mäng, mille väidetavalt 1972. aastal leiutasid kaks meest ? Mike Marshall ja John Stalberger. Marshallile olevat üks indiaanlane õpetanud jalgadega ?ongleerimist väikese teradega täidetud kotikesega. Poole aasta pärast suutnud mehed palli juba vabalt kontrollida ning tegevus sai neile tähtsamaks kui lihtsalt vaba aja veetmise viis. Mängu kutsusid nad hacking the sack (kotikese kõksimine).

Mäng kogus nii kiiresti populaarsust, et juba 1976. aastal loodi USAs National Hacky Sack Association ja kaks aastat hiljem peeti esimesed võistlused järjestikuses kõksimises ja võrgumängus.

Footbag?is ongi välja arenenud põhiliselt kaks mängustiili ? võrgumäng (footbag net), mida mängitakse sulgpalliväljaku suurusel platsil 1,5 m kõrguse võrguga, ja freestyle ehk vabatehnika, mida saab lõõgastuseks kas või kontoris mängida. Võrgumäng on küllaltki keeruline ja jalgpalluri (või tennisemängija) vilumust eeldav mäng. Freestyle?i eesmärk on teha võimalikult pikki ja keerukaid trikiseeriaid palli maha laskmata. Pall on natuke pehmem kui võrgumängus.

Eestisse jõudis footbag umbes kümne aasta eest. 1999. aastal loodi Tallinna Footbagi Klubi ja aastal 2001 peeti esimesed footbag?i Eesti meistrivõistlused. Eesti freestyle?i koondis loodi 2002. aastal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing