PM: Eelnõu seab rooli istumisele hariduspiiri

29. juuni 2004, 08:50

Sotsiaalliberaalid tahavad sundida noori põhikooli lõpetama, sest pooleli jääv haridustee võib võtta neilt tulevikus lootuse autojuhiluba saada.

Maikuus Riigikogule esitatud eelnõus tahavad kaheksa Keskerakonna fraktsioonist lahku löönud saadikut kehtestada ükskõik millise sõiduki juhiloa saamise tingimuseks põhihariduse. Erandeid tehtaks vaid noortele motosportlastele ja ainult sportimise eesmärgil sõitmiseks, kirjutab Postimees.

Sügisel Riigikogu ette jõudev seadusemuudatus hakkaks vastuvõtmise korral kehtima ilmselt vaid pärast 1985. aastat sündinud noorte kohta.

Eelnõule on alla kirjutanud Mark Soosaar, Jaanus Marrandi, Harri Õunapuu, Olev Laanjärv, Sven Mikser, Peeter Kreitzberg, Robert Lepikson ja Liina Tõnisson, kes tegid samas eelnõus ka ettepaneku lubada autojuhtidele teistest liiklejatest möödasõidul piiramatult kiirust ületada.

Eelnõu koostajad rõhutavad seletuskirjas, et seniste uuringute järgi satuvad põhihariduseta isikud teistest sagedamini purjuspäi rooli. Samas nenditakse, et otsest seost liiklusrikkumiste, õnnetuste ja haridustaseme vahel pole Eestis uuritud.

Kreitzberg rõhutas, et tänapäeval on liiklus läinud niivõrd keeruliseks, et kooliharidus kulub marjaks ära, samuti annaks uus nõue paljudele stiimuli kooli lõpetamiseks. «Mingi tase peaks inimestel olema igas tegevuses,» märkis Kreitzberg. «Ma tahan, et mind ei ohustaks inimesed, kes liikluses toime ei tule.»

Seaduseelnõu üks autoreist Robert Lepikson ütles, et tulevikus olgu asi selge ? kui kooliharidust pole, siis juhiluba ei saa.

«Olgu siis mingigi stiimul koolis käia, juhiluba tahavad pärast kõik saada,» nentis Lepikson. «Teine põhjus on see, et statistika näitab, et avariide tegemine, eriti just purjus peaga, on korrelatsioonis juhi haridustasemega.»

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing