Eurovalimised tõid taas rohelised poliitikasse

Sander Silm 30. juuni 2004, 00:00

Eurovalimiste, 13. juuni hilisõhtu polnud ?okk mitte ainult mitmete Eesti erakondade jaoks. Sama üllatunud - ning seda heas mõttes - olid ka paljud inimesed, kes olid toetanud roheliste kandidaaditi Marek Strandbergi.

Sisuliselt olematu kampaaniaga Marek Strandbergi paremuselt üheksas tulemus üllatas tõenäoliselt ka Strandbergi ennast. Piirdus ju tema kampaania vaid üksikute artiklitega ajakirjanduses, internetis ning mõnes kinnises listis. Vähe sellest, ka kõikide roheliste toetus Strandbergi kandidatuurile polnud ühene. Oma selgesõnalisest toetusest teatasid vaid Eestimaa Looduse Fond ja Eesti Roheline Liikumine. Vaatamata kõigele kogus Strandberg 5354 häält.

Põhjused, miks Eestis üksikkandidaadid kunagi valituks ei osutu, peituvad nii valimiskorras, mis panevad üksikkandidaadi konkureerima erakondliku nimekirjaga, kui ka Eesti inimeste omalaadses teadlikkuses. Teades, et mõni väiksem kandidaat valituks ei osutu, ei taheta oma häält "raisku lasta" ning hääletakse nimekirja poolt.

Eurovalimistel aga andsid paljud inimesed hääle Strandbergile, kuigi ka siin oli ette teada, et tõenäoliselt pole Strandbergil vähemalt seekord Euroopa Parlamenti asja. Seega võib väita, et palju Strandbergi poolt hääletanud ei andud oma häält Strandbergile, vaid ideele, mida ta kandis. Samuti näitas valimistulemus, et aeg rohelise idee politiseerumiseks on Eestis jälle küpseks saamas. On unustatud kunagise Eesti rohelise erakonna kuulsusetu lõpp ning leidub piisav hulk inimesi, kes tahavad rohelise ideega nö kapi tagant välja tulla.

On siiski selge, et üksikkandidaatidena esinedes jääb rohelistele vaid alalhoidva eluviisi kuulutamise rõõm kampaania ajal. Seega võib esialgu olla kaks lahendust: kas rohelist mõtteviisi kandvad inimesed suudavad konsolideeruda ning astuda üles ühtse poliitilise jõuna või kandideerivad nad mõne teise erakonna ridades. Vähemalt praegu tundub, et kõne alla võib tulla teine variant. Sest erakonna tegemine pole odav lõbu, kuid rahakuses Eesti rohelisi küll süüdistada ei saa. Europarlamendi valimised olid omalaadne gallup, kus 2,3 protsenti valimaskäinutest teatas, et neile läheb korda roheline maailmavaade.

Aga nii kummaline kui see ka pole, peidab see roheliste poliitikasse tulekule ka ohtu. Kuna erakondadel on valimiste ajal heade kandvate ideedega kitsas käes, siis ei takista miski näiteks Rahvaliidul astuda valimiste ajal üles ideega rohelisema ja säästvama Eesti eest või Reformierakonnal tulla välja rohelise maksureformi mõttega. Taoliste sõnumite taustal on rohelistel raske oma ideedega valija jaoks eristuda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing