PM: Rahvarõivaste valmistajatel on kiire aeg

01. juuli 2004, 08:50

Kallile hinnale vaatamata on rahvarõivaid valmistavatel firmadel tellimusi nii palju, et soovide õigeaegseks täitmiseks tuleb töötada nii ööl kui ka päeval.

«Juba maikuus lõpetasime laulupeo jaoks rahvarõivaste täiskomplektide tellimuste vastuvõtu,» kinnitas Postimehele tosin aastat rahvarõivaste valmistamisega tegelenud OÜ Ebe Käsitöö juhatuse esimees Tiiu Sepp. «Kogemus näitab, et rõivaste tellimine jäetakse alati viimasele minutile.»

Sepa firmas palgalisi töötajaid pole ning rahvarõivaid teevad lepingulise tööna üle Eesti viiskümmend oma ala meistrit.

Tegijate hulgas leidub naisi, kes oskavad nii kududa, õmmelda kui tikkida, samuti neid, kes on spetsialiseerunud vaid ühele kindlale rahvarõiva osa valmistamisele.

Saaremaa rahvarõivastes kasutatavat keerulist geomeetrilist tikandit oskab näiteks vaid üks inimene. Lisaks kasutavad rahvarõivaste valmistajad veel kübara- ja plisseerimistöökoja ning vöökudujate abi.

Imbi Karu juhtimisel tegutsev Türi Käsitöötuba pakub kolme-nelja lepingulise käsitöömeistri valmistatud Türi kihelkonna rahvarõivaid. Enne laulupidu oli käsitöötuba nii tellitud kui poes müügiks olnud kodukandi rahvarõivastest tühjaks ostetud, eile oli alles vaid veel ühe seeliku jagu riiet.

Rahvarõivaste valmistamine on Tiiu Sepa sõnul äri, kus ei tegutseta tulu eesmärgil, vaid eelkõige entusiasmist ja armastusest rahvakultuuri vastu.

Ehkki ostjatele on rahvarõivaste tellimine suhteliselt kallis lõbu, on rõivaste valmistajate tasu töömahukuse tõttu suhteliselt väike. «Loodan, et kord tuleb aeg, kui nad oma töö eest ka väärilist tasu saavad,» lisas Sepp.

Naiste rahvarõivaste täiskomplekti hind ulatub 5000?8000 kroonini sõltuvalt rahvarõivaste päritolust.

Kallimad on Saaremaa rahvarõivad ning ostetumad Kadrina rahvarõivad oma värvilise lilltikandi ja triipseelikuga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing