Matkavarustus peab andma kasutajale turvatunnet

Ketlin Priilinn 02. juuli 2004, 00:00

Matkasport OÜ klienditeeninduse direktori Anneli Mere sõnul on matkavarustuse puhul olulisteks märksõnadeks vastupidavus, ilmastikukindlus ja riietuse osas ka kihilisus. ?Kui ikka mäe all on 30° sooja ja üleval samapalju külma, siis peab matkaja riietus vastama mõlemale temperatuurile.? Mere väitel on kihilise riietuse korral keha alati kuiv. ?Tavaline puuvillane e sobi, kuna märgub kiiresti.?

Mere peab oluliseks silmade kaitsmist. ?Kindlasti peavad varustusse kuuluma korralikud prillid, eriti tähtis on see lastel. Lastele mõeldud prillidel peab ülaosa olema kaitstud.?

Matkaja riietusse kuulub kindlasti vest. ?Vestide puhul oleneb palju sellest, kas need on jahimeestele või kalastajatele. Jahimeeste vestidel on taskuid rohkem, neid veste võib pidada lausa seljas kantavateks kottideks,? leiab Mere.

Jopede puhul peab Mere tähtsaks veekindlust. ?Jope peaks olema kolmekihiline ning sooja annab fliis seal vahel,? selgitab Mere. ?Ka rebenemiskindlus on oluline, eriti mägironijatel.? Mere arvates oleks kõige praktilisem kasutada ISOTEX-töötlusega jopesid, millel on vettpidav, tuulekindel ja hingav kattekiht, mis on kantud otse välimise materjali sisepinnale. ?See on kõige tehnilisem ja vastupidavam töötlus,? usub ta.

Kindlasti läheb ühel õigel matkajal tarvis magamiskotti. ?Magamiskoti pealiskiht peab olema vetthülgav, sisekiht puuvillane. Osa neist on õõneskiuga, teised aga sulgedest. Sulg annab magamiskotile kompaktsuse.?

Ka tavalised kotid peaksid olema nii kompaktsed kui võimalik. ?Häid kotte saab võtta nii selga kui ka sõidutada ratastel,? leiab Mere. ?Lendajatel tasub kasutada seljakoti kaitsekotte. Dokumente võiks turvalisuse eesmärgil hoida spetsiaalses kaitsekotis.?

Head matkajalatsid on Mere sõnul mõeldudki just looduses liikumiseks. ?Näiteks puujuurikale astudes ei tohiks need painduda. Põrutusvastased padjad on soovitavad, et astudes jalgu mitte liigselt põrutada. Matkajad võiksid kasutada kõrgema ülaosaga saapaid, et pöid oleks kaitstud,? põhjendab Mere.

Sokkide puhul peab Mere kõige olulisemaks kulumiskindlust. ?Sokid ei tohi tekitada ville. Jalg peab alati olema kuivas,? leiab Mere. Ta soovitab matkajatel kasutada matkakeppe. ?Need võtavad põlvedelt suurema koormuse,? ütleb ta.

Tänapäevasel matkamehel on võimalik oma tehnikat koguni vette kaasa võtta. ?Selle jaoks on veekindlad kotid,? selgitab Mere. ?Samal ajal on tehnikat võimalik ka kasutada. Vette kukkudes jääb see aga pinnale ujuma.?

Söögitegemiseks võiks kasutada erinevate süsteemidega priimuseid. ?Osa priimuseid on gaasiga, osa bensiini või piiritusega, osa multikütuselised,? selgitab Mere.

?Kuivpiiritustableti abil on võimalik keeta kuni liiter vett. Toidunõud võiksid aga olla kas terasest või alumiiniumist, mitte emailist. Mugav, kui nõusid saaks üksteise sisse pakkida,? soovitab Mere.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:25
    Otsi:

    Ava täpsem otsing