Rannap tuleb uue klaveriga külla

Christel Karits 02. juuli 2004, 00:00

"Ma olen ju väga mitmekülgne muusik, kuid viimase kahe suvega kippus jääma mulje nagu teeksin ainult popmuusikat. Nüüd püüan seda muljet tasakaalustada klassikalise kavaga. See pole siiski traditsiooniline kontsert. Kõik lood on nö kõige paremad," lubab pianist Rein Rannap oma suvetuuri alguspäeval.

Nagu kontsertturnee pealkirjast ?Uus klaver tuleb külla? välja võib lugeda, esineb Rannap esmakordselt oma uuel kontsertklaveril.

?Kõlab palju parem kui varem. Klaveri kõla pääseb hästi mõjule vanade kirikute suurepärases helikeskkonnas ? kajad, peegeldused,? avab hellitavalt Klaveripojaks kutsutud pianist oma programmi. Rannap kinnitab, et ta on kokku pannud eriti kuulajasõbraliku kava ning mängib ainult kõige populaarsemaid ja armastatumaid klaveripalu. ?Neid, mis on sõelale jäänud läbi sajandite,? ütleb ta, ?mida inimesed ikka ja jälle tahavad kuulata ja mängida. Neis lugudes on sees suur vägi. Enamik neist meloodiatest on kõigile tuttavad. Kõlavad nad ju ikka ja jälle siin ja seal, kas või telefoni ootere?iimil või mobiiltelefoni helinana.?

Muusiku sõnul on kõik esitusele tulevad lood lühikesed, kolm-neli minutit, nagu ka tänapäevane popmuusika.

?Nende palade kuulamine peaks olema kerge ja jõukohane ka kõige muusikavõõramale inimesele,? usub Rannap. ?Lisaks sellele, et paljud viisid on tuttavad, tahaks nimetada ka seda, et paljudel neist on selgelt sõnastatud pealkirjad. Palad räägivad kuupaistest ja vihmapiiskadest, tegelastest nagu kägu ja trollid, meeleoludest nagu armumine ja unistamine? Hittideks mitme sajandi vältel on olnud ?Eliisele?, ?Türgi marss? jpt.?

?Klaver tuleb külla? on juba väljakujunenud kaubamärk. Esimese sellenimelise tuuri tegi Rannap 1997. a. Ka siis kirikutes. Enamik külastatavaid kirikuid asub külades, nii et pealkirja tõlgendus ?klaver tuleb külasse? on tänagi omal kohal.

?Minu jaoks teevad asja huvitavaks Padise kloostri varemed, restaureerimisel olev Pöide kirik (Saaremaal), aga samuti seni tutvumata Audru, Tori, Pärnu-Jaagupi, Vigala, Nissi, Karksi-Nuia ning Väike-Maarja kirikud,? ütleb pianist. ?Muidugi ootan ka taaskohtumist vanade sõpradega ? parim kõla on minu arvates Suure-Jaani ja Nõo kirikus.?

Pool miljonit krooni maksev kontsertklaver saab reisi käigus kõvasti vatti, nii Eesti augulistel teedel kui ka tõstmisel. ?Tema väärtus langeb iga korraga. Kuid selle nimel, et kuulaja saaks tugevaima elamuse, pole mul millestki kahju,? ütleb Rein Rannap.

Klaveri transportimiseks üürib pianist kinnise veoauto. ?Klaver on külje peal, all on raam. Kuus klaveritõstjat vesti külge kinnitatud rihmadega tõstavad ta üles ning viivad sammhaaval külje suunas astudes poodiumile. Paigaldavad klaverijalad, pööravad õigesse asendisse. Uskuge, nad näevad kõvasti vaeva, klaver kaalub 700 kilo. Siis peab kohale sõitma klaverihäälestaja, et kõik lõdvaks loksunud keeled jälle õigesse pingesse keerata,? selgitab ta. Eelmüügist müüakse ainult nii palju pileteid, kui on mingis kirikus teadaolevalt istekohti. ?Mul on peale klaveri ja poodiumi kaasas ka sada tooli,? lisab Rannap. Alles kohapeal selgub täpne istumisvõimaluste arv ning lisakohti saab osta pool tundi enne algust kohapealt.

Kõikidele Rein Rannapi suvekontsertidele ? ja neid on juulis kokku ligi 30! ? müüvad pääsmeid Piletilevi müügipunktid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:25
Otsi:

Ava täpsem otsing