Vihm ei kohuta suviseid massiüritusi

Ketlin Priilinn 02. juuli 2004, 00:00

?Vihma me ei karda,? kinnitab Õllesummeri pressiesindaja Eva Luigas. ?Selle kinnituseks on tõsiasi, et kui aastal 2002 viiest festivalipäevast neljal sadas nagu oavarrest ning torm oli nii tugev, et nihutas mitu tonni kaaluva Postimehe lava meetri jagu edasi, rääkimata väiksemate telkide kahjustustest ? siis külastatavus kogu selle õuduse juures langes vaid 10?15%.?

Luigase sõnul ei karda Õllesummeri korraldajad suurt midagi, sest festivali valmistatakse ette terve aasta. ?Ja kui Õllesummer 7. juulil algab, siis on meil kõik valmis publiku vastuvõtuks. Ainus tunne on suur ja tore ootusärevus,? lisab ta.

Viljandi Pärimusmuusika Festivali pressipealik Ants Johanson leiab, et soe suvevihm pole siiamaani veel kunagi suutnud nauditavat, huvitavat ja kaasakiskuvat rahvamuusikat ära rikkuda. ?Pealegi on meil ju Aura telk ning Ugala teatri, kiriku- ja Akadeemia Suure Toa kontserdid,? põhjendab ta.

Ürituse meediajuhi Kadri Valneri sõnul esineb peol kokku 34 000 lauljat-tantsijat-võimlejat ja pillimeest. ?See on suur vägi, mis juba juuni lõpuks Tallinnasse koguneb,? leiab Valner. ?Seda väge võib sättida ka teistesse numbritesse ? peo rongkäik on 17 km pikk. Sel perioodil jagatakse välja 360 000 toiduportsjonit, süüakse 13 tonni leiba. Tähtsam on aga, mida see vägi teeb. Laulupeo 3. juuli kontserdi peadirigendiks on Eri Klas. Kui süüdatakse laulupeo tuli ja kõlab Mihkel Lüdigi ?Koit?, on laval ilmselt maailma suurim ühendkoor 19 000 lauljaga.?

Valneri väitel kannab tantsupidu mõtet ?Las jääda ükski mets?. ?Pidu sai tegelikult alguse juba mais, kui 20 000 lauljat-tantsijat koos vabatahtlikega läksid metsa istutama,? jutustab Valner. ?Kuidas sa ikka tantsid metsatantse, kui ühtki puud istutanud pole. Nii ongi paljud tantsud seotud metsa ja puudega.?

Samuti võib Valneri sõnul piduline laulupeo ajal külastada Ajaloomuuseumi filiaali Maarjamäe lossis, kus on väljapanek laulupidude ajaloost, kuulata ja näha saab vanimaid salvestisi peost ja vaadata, kuidas peo plakatid kajastavad aastakümnete hingust.

Esmakordselt saab lunastada peole ka perepileti. ?Kui näiteks üks tantsupeo pilet maksab kuni 120 krooni, siis viieliikmeline pere saab selle kätte 50 krooniga. Üksikpileti hind laulupeol algab aga 80 kroonist, tervele perele ostes on ühe pääsme hind aga alates 40 kroonist,? selgitab Valner. ?Muidugi ei pea pere olema päris pere ? ema, isa ja lapsed. See võib olla ka sõpruskond, mõttekaaslased, lihtsalt head tuttavad, kes tahavad koos nautida suurt pidu.?

Juba seitsmendat korda toimub Võrumaal meelelahutust, sporti ja suvemõnusid armastavale inimesele suunatud üritus ? Rõuge veepidu ja paadiralli. Ürituse algataja ja läbiviija on Rõuge Noorteklubi ja tema 95 liiget vanuses 12?36 aastat. ?2. juulil on mitmeid esinemisi ja 3. juulil sportlik tegevus Rõuge järvedel,? räägib üks ürituse korraldajatest, noorsootöötaja Kerli Kõiv. ?Ürituse kulminatsioon on kummipaadiralli mööda kuut järve. Veepidu lõpeb aga diskoga Eesti sügavaima järve Rõuge Suurjärve kaldal.?

Kõivu sõnul toimub sama ürituse raames 3. juulil ka Eesti meistrivõistluste etapp pikamaaujumises, kus osalejate arv on viimaste aastatega aina kasvanud.

?Soovitan kindlasti tulla, kuna siin saab tunda mõnu järvedest, päikesest, osaleda jõukohastel võistlustel ning paadirallis või siis ka lihtsalt kaasa elada, sest see on tõesti põnev võistlus,? leiab Kõiv. ?2003. aastal anti start 53 paatkonnale, kes pidid läbima kuus järve ning järvedevaheline ala tuli läbida paati kandes.?

Õllesummer toimub igal aastal juuli alguses Tallinna Lauluväljakul. Festival hõlmab enda alla ligi 250 000 m² suuruse ala. Ehkki Õllesummeri ajal on reeglina väga ilusad ilmad, on hoolitsetud sellegi eest, et külastajad ka vihmase ilmaga pidu nautida saaks ? erinevaid katusealuseid on pressiesindaja Eva Luigase sõnul kokku üle 7000 m².

?11. Õllesummeri pidulik avamine toimub traditsiooniliselt esimesel peopäeval kell 20 terrassil,? räägib Luigas. ?Kõigil lavadel kokku astub viie päeva jooksul üles üle 200 erineva esineja ning ansambli. Programmile lisaks pakutakse eksootilist kõhutäidet rahvusköökide telgi 12 omapärases köögis ning Õllemüüri 150 õlle baaris leiab erinevaid õllesorte maailma eri paigust,? jutustab Luigas.

Õllesummeri väravad on avatud 7., 8., 9. ja 10. juulil kell 15?1, 11. juulil aga kell 15?23. ?Eelmüügist saab pileti osta Piletipunkti müügikohtadest, kus viie päeva pilet maksab 300 krooni, ühe päeva pilet 99 krooni ja ühe päeva lapsepilet 50 krooni,? selgitab Luigas. ?Portaalis www.meelelahutus.ee maksab ühe päeva pilet 99 krooni, ühe päeva lapsepilet 50 krooni ja ühe päeva pensionäri pilet 50 krooni. Saadaval on ka viie päeva pileteid, mida müüakse soodushinnaga ainult eelmüügist piiratud koguses.?

Watergate?i pressiesindaja Gea Kammeri sõnul tõotab tänavu toimuva veefestivali Watergate suurimaks vaatemänguks kujuneda Peeter Jõgioja trummi-show, mis kaasab võimsa veeseina moodustamise jõele ning sünkroniseeritud tulevärgi. ?Watergate?i korraldajate sõnul on tegemist ainulaadse projektiga, mille põhjalik ettevalmistamine on parasjagu käsil,? väidab Kammer.

Kammeri sõnul on Jõgioja ja temaga koos üles astuva kolme trummari esinemispaigaks jõe peal asuv lava, mis on ümber ehitatud sõjaväe tankialusest. ?See lava on kinnitatud mitmekümnetonniste raskustega jõepõhja,? räägib Kammer. ?Trummietendus tipneb lava tõusmisega veepinnast nelja meetri kõrgusele, kusjuures visuaalselt kergitavad seda veejoad. Nendest moodustub lava alla veesein, millele projitseeritakse videopilt esinemisest.?

Festival annab võimaluse kogeda teisigi vaatemänge, milliseid kuskil mujal näha ei õnnestu. ?Üks selline on äsja Pirita ujulas meie tippkorvpallurite esitletud uus spordiala veekorvpall,? ütleb Kammer. ?Rauno Pehka eestvedamisel on festivalil kavas uue ala MM-proffidele, All Stars-mäng prominentidele ja rahvaturniir. Veekorvpalli muudab vaatemänguliseks eelkõige spetsiaalne atribuutika: ujuvpüksid ja -lestad ning ujuvalustel asetsevad korvid ja kohtunikud.? Mäng toimub Pärnu jõel mõlemal festivali päeval.

Tänavu on eelmüügist ostetud festivali kahe päeva passi hind 112 krooni. Piletiraha eest saab võimaluse tasuta parkimiseks Pärnu kesklinna sadama parklas, tasuta telkimise õiguse Vallikääru luhal ning teisi soodustusi.

Pressipealiku Ants Johansoni sõnul võngub selleaastasel festivalil Viljandi õhk rohkem kui kunagi varem. ?Peo teema on torud ja viled. Kutsume kõiki, ka publikut, puhuma ? puulehte, rohuliblet, roopilli, karjapasunat, torupilli, plokkflööti, tinavilet, klarnetit, baritoni, saksofoni,? selgitab ta. ?Ka võib lihtsalt nööri otsas vurri pööritada, kuid hea oleks, kui lausa tormi välja ei kutsu.?

Johansoni väitel pakuvad huvitavaid nurki pärimusega tegelemisest teemakohased näitused, käsitööhoov, pillilaat ja muinasjututuba.

Esinejaid on enim Eestist. ?Esinejad pakuvad oma muusikat Kirsi- ja Kaevumäel, Rohelisel laval ja Kultrahoovis, Aura telgis, Suures Toas, Ugala teatris, Jaani kirikus ning Viljandi maakonna esinemispaikades,? räägib Johanson.

16. juunist 21. juulini maksab ürituse pass 600 krooni. ?Sel aastal on koduleheküljelt www.folk.ee võimalik osta ka perepass ? sooduspassi võimalus 13?18aastaste lastega peredele. Kuni 12aastased lapsed saavad festivalile tasuta,? selgitab Johanson.

Johansoni sõnul tahab Viljandi festival kustutada inimeste janu ja huvi põneva pärimusmuusika ning rõõmsa õhkkonna järele, muu peol pakutav on sellele aga heaks täienduseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:25

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing