Eesti väikeaktsionäride kaitseingel

Annika Matson 05. juuli 2004, 00:00

Kirt, kes oli aastatel 1992?1997 Eesti Börsiühingu president ja Tallinna börsi loomise ettevalmistajaid, on investeerinud pea kõikidesse Tallinna börsi aktsiatesse. Lisaks on tal börsiväliste firmade aktsiaid, näiteks Eesti Gaasi ja Eesti Näituste omi. Samuti on ta raha paigutanud Hansa investeerimisfondidesse. Tal on Hansa Balti Kasvufondi, Kesk- ja Ida-Euroopa ning Venemaa Aktsiafondi osakuid. Välisfirmade aktsiaid Kirdil praegu ei ole.

?Olen suhteliselt passiivne investor ja lähtun sellest, et aktsiad on pikaajaline investeering,? kommenteeris Kirt oma strateegiat aktsiaturul. Ta selgitas, et kasutab nii aktsiaid ostes kui ka müües fundamentaal- ning tehnilist analüüsi. Samuti hindab ettevõtte strateegilist arengut, dividendipoliitikat ja kindlasti analüüsib ka firma juhtkonna kvaliteeti.

Lisaks tuleks omada teadmisi finantsarvestusest ja ettevõtte aruandlusest, jälgida riigi majanduse arengusuundi ning konjunktuuri, sest pole mõtet osta aktsiaid, kui nad on juba kiirelt tõusnud. Rääkida tasuks kogenud investeerijatega nii positiivsetest kui ka negatiivsetest kogemustest. Kogemuste vahetamise eesmärki saakski täita Kirdi loodav väikeaktsionäride ühing, mille mees loodab lõpuks asutada hiljemalt tuleva aasta kevadeks.

Juba ligi seitse aastat tagasi hakkas Kirt ettevalmistusi tegema Eesti väikeaktsionäride kaitseühingu loomiseks. Sest ajast saadik on ta koostööd teinud ka Soome väikeaktsionäride ühinguga. Siiani teeb ta kord aastas Soome kolleegidele ülevaate Tallinna börsi arengust.

Kirt tunnistab, et õige aeg väikeaktsionäride kaitseorganisatsiooni loomiseks lasti mööda. Õige oleks tema sõnul olnud börsibuumieelne 1997. aasta. ?Ühingu loomine seisab raha taga,? sõnab Kirt murelikult. Seltsi liikmetel tuleks ka kindlasti tasuda liikmemaksu, et infomaterjali jagada ja korraldada kohtumisi, näiteks ettevõtetes.

Ühingu üheks peamiseks eesmärgiks peab Kirt õigust esindada väikeaktsionäride häält üldkoosolekutel, et need ei kujuneks vaid formaalsuseks, nagu nad praegu tegelikult juba on. Kirdi sõnul on 13 000-liikmeline Soome aktsionäride ühing lubanud neid toetada nii raha kui ka nõuga.

Lisaks võiksid väikeaktsionäride ühingut toetada ka börs ja finantsinspektsioon. Samas finantsinspektsiooni tööga Kirt sugugi rahul ei ole. Nad peaksid selgitama avalikult oma tegevuse meetodeid, printsiipe ja protseduure näiteks messidel ja avalikel koolitustel. ?Meie finantsinspektsiooni tegevus on varjatud, nad peidavad ja salatsevad liiga ja see ei ole tekitanud nende vastu loodetud usaldust. Finantsinspektsioon ei ole salaluureorganisatsioon. Nad võiksid börsifirmade nähtavaid eksimusi kohe kommenteerida,? ütles Kirt. Nende rolli sisseelamise aeg on juba ammu möödas: alguses võis nende kohmetust pidada koha otsimiseks, nüüd ei ole selline käitumine enam andestatav.

Huvi börside ja aktsiate vastu on Kirdil olnud juba 70ndate aastate algusest, mil ta tegutses Eesti Televisiooni ja Eesti Raadio väliskommentaatorina. Uudiseid sai ta tol ajal Soome kanalitest. Eesti firmadesse on Kirt investeerinud alates aktsiaseltside loomisest Eestis 1989. aastal.

Põhjuseid, miks Eestis börsifirmasid juurde ei teki, on Kirdi sõnul mitmeid: esiteks hirm avaliku staatuse ja vastutuse ees, teiseks on Tallinna börs liiga väike ja ta ei peegelda aktsiate õiget väärtust ning kolmandaks peletavad firmasid eemale ka kulutused, mis tunduvad väiksematele ettevõtetele liiga suured olevat. Eestist on Kirt alati pidanud õigeks Toomas Reisenbuki investeerimisstiili. Maailmamastaabis on ta jälginud Warren Buffetti tegemisi.

Kirdi elu esimene suurem investeering oli Estikosse, mis on tänaseks börsilt lahkunud. ?Estiko börsisaaga peaks olema negatiivne näide kõikidele börsifirmadele ja väikeaktsionäridele, mis võib juhtuda, kui võimu saab enda kätte ükskõik milliste vahenditega üks omanik, kes on kitsa mõtlemisega,? ütles Kirt.

Eesti börsifirmadest on Kirt kõige enam rahul Hansapanga juhtkonnaga. Ka Saku Õlletehas, Norma, Harju Elekter ja Tallinna Kaubamaja mõtlevad väikeaktsionäridele, nende juhtkond on asjalik ja dividendikvaliteet korralik. Välja arvatud Kaubamaja sel aastal, aga ta mõistab nende vajadust investeerida. Samuti peab Kirt tubliks Merko Ehituse juhtkonda, ehkki neil puudub selge strateegia.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing