Jukose nurkasurumine jätkub

Tõnis Arnover 05. juuli 2004, 00:00

Pangakontode külmutamise kohta ütles Jukose pressiesindaja Aleksandr ?adrin, et see seab firma tõsisesse ohtu ning ajab vägisi pankrotti. Üheks tagajärjeks võib olla juba sel nädalal mõne naftaleiukoha sulgemine. Jukose käsutuses on umbes 13 miljardit krooni raha, selle varasid hinnatakse 390 miljardile kroonile, kuid nende müük on pandud keelu alla.

Venemaa maksuministeerium teatas eelmisel nädalal Jukosele, et kavatseb jätkata maksuvõla sissenõudmist järgmisena 2001. aasta eest. Teate peale kukkus Jukose aktsia Moskva börsil eelmise nädala lõpul üle 17%. Analüütikute hinnangul võib lõplik nõue Jukose vastu küündida 130 miljardi kroonini, mis on võrdne ühe kolmandikuga selle varade väärtusest.

?adrini sõnul on Jukos saatnud Venemaa peaministrile Mihhail Fradkovile ettepanekud, kuidas maksunõudeid rahuldada ning pankrotti vältida. Muu hulgas on firma valmis riigi maksunõuete katteks müüma osa oma varasid, näiteks 35protsendilise osaluse Sibneftis, ja samuti suurosanike aktsiaid ning korraldama uue emissiooni, kuid pole ettepanekutele vastust saanud.

?Konflikt on ettepanekute vastuvõtmiseks arenenud liiga kaugele,? ütles Troika Dialogi analüütik Valeri Nesterov Bloomberg Newsile. ?Samas pole selge, mis plaanid valitsusel Jukosega on,? lisas ta.

Venemaa tööstusliidu juht Arkadi Volski on korduvalt hoiatanud, et Jukose pankrotil oleksid väga rasked tagajärjed ? töö võib kaotada 175 000 Jukose töötajat. Ehkki president Vladimir Putin ütles juuni keskel avalikus esinemises, et ei Venemaa valitsus ega majandusliidrid soovi Jukose pankrotti, pole sõnadele järgnenud tegusid. Vastupidi, riik ei ole Jukosega dialoogi asunud ning viimased sammud ? võlgade ja trahvide tasumiseks jäetud ülilühike tähtaeg, kontode külmutamine ning relvastatud politseinike saatel korraldatud kohtuametnike uus reid Jukose peakontorisse ? kinnitavad jäiga hoiaku jätkumist.

Jukos on oma pressiteates öelnud, et kui varade müügi ja kontode külmutamine jätkub ning maksuministeerium jätkab uute nõuete esitamist, siis on firma suure tõenäosusega enne selle aasta lõppu pankrotis. Juba on Jukose varade vastu huvi ilmutanud Venemaa gaasimonopol Gazprom, mille strateegiajuht Vlada Russakova ütles Interfaxile, et Gazprom on valmis need ära ostma.

Üks on selge. Mida kauem ebakindlus Jukose ümber püsib, seda närvilisemaks muutuvad investorid ning seda väiksemaks kahaneb Jukose aktsiate väärtus. Ehkki president Putin on väitnud, et Jukose asja lahendab kohus, on Financial Timesi teatel valitsuse esindajad Jukosele öelnud, et ühtki tähtsat otsust ei tehta presidendi nõusolekuta. Seega mängib Kreml ohtlikku mängu. Sest juhul kui Jukos peaks pankrotti minema, ei soovi ükski välisinvestor lähiaastail Venemaale raha paigutada, arvab endine Venemaa rahandusminister Mihhail Zadornov.

Välisinvesteeringutest sõltub aga majandusreformide kiirus. Nädal tagasi Venemaa majanduse väljavaadet hinnates, ütles Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) kriitiliselt, et see ei ole hea. IMFi hinnangul on 7% tasemel püsiv majanduskasv liiga sõltuv naftast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing