Logistika mõisted

Rivo Sarapik 05. juuli 2004, 00:00

?Logistika põhimõisted? selgitab logistikas enim kasutatavaid termineid. Rubriik ilmub iga kuu esimeses Transpordi rubriigis.

 • open-book koostööpõhimõte - koostööpõhimõte, mille järgi teenuste ostja pühendab partneri väga sügavale oma äriprotsessi, mille käigus saab partner hulgaliselt konfidentsiaalset teavet kliendi äritegevuse kohta. Teenusepakkuja omakorda avab partnerile oma kulustruktuuri, kulude suuruse ja kasumimarginali. Usalduslik ja pikemaks perioodiks planeeritav partnership suhe pole võimalik ilma sellise vastastikuse usalduseta.

 • operatiivne juhtimine logistikas - toimub igapäevase töö tasandil. See tähendab igapäevase töö korraldamist vastavuses strateegia ja taktika poolt määratletud põhimõtete ja tegutsemismudelitega. Operatiivne juhtimine hõlmab näiteks ostutellimuste tegemist, klientide tellimuste käsitlemist, transpordi tellimist, ressursside juhtimist lao igapäevase töö korraldamisel, veoühikute ja veovahendite liikumise korraldamist ja jälgimist jne.

 • osaoptimeerimine - osaoptimeerimisel optimeeritakse üksikuid tegevusi ja protsesse terviku asemel Osaoptimeerimise vältimiseks on tähtis saada ettevõtte toimingud ja protsessid ehk kogu tegevus ühesuunaliseks, ehk suunata need ühiste eesmärkide saavutamisele. Eesmärkideks on ettevõtte kogukulude optimeerimine, teenindustaseme tõstmine ja nende kaudu ettevõtte rentaabluse ja konkurentsivõime parandamine Ettevõtte erinevad allüksused optimeerivad sageli oma tegevused, arvestamata teiste allüksuste taotlusi ja eesmärke. Sellisel juhul on ettevõtte eri allüksuste tegevus ja taotlused suunatud erinevalt, mis vähendab tervikuna ettevõtte rentaablust ja konkurentsivõimet.

 • tellimusteenuse ostmine - tellimusteenuse all mõeldakse olukorda, kus teenust ostev ettevõte lepib kokku ühekordse / kitsas valdkonnas osutatava teenuse tellimise teenusepakkujalt. Out-taskingi abil aga püütakse üldjuhul leida lahendusi esinevatele probleemidele või vajadustele. Out-taskingi puhul ei arendata üldjuhul pikaajalisi koostöösuhteid.

 • pakkumisahela (tarneahela) haldamine - (Supply Chain Management - SCM) Logistika tähtsust rõhutav lähenemisviis, mille korral materjali- ja infovoogusid koordineeritakse kogu väärtusahela ulatuses alates tooraineallikatest kuni lõpptarbijateni. Eesmärgiks on tõhus tegutsemine kogu väärtusahela ulatuses, kõrvaldades liigseid vaheetappe ja toiminguid ning muutes võimalikuks materjalide liikumise ilma asjatu vaheladustamiseta

 • parim võimalik tehnika - (Best Available Technique) Võimalikult efektiivsed ja arenenud, tehniliselt ja majanduslikult teostamiskõlbulikke tootmis- ja puhastusmeetodid, nende haldamis- ja jälgimissüsteemid ning muid abinõud, mille kasutamisega võib hoida ära keskkonna kahjustamise või võib seda efektiivselt vähendada. Parim võimalik tehnika on ELis 1996 aastal kasutusele võetud termin, mis hõlmab nii tootmise planeerimist, käitamist, hooldust, seiresüsteemi korraldust kui ka seadmestikku ja selles toimuvat tehnoloogilist protsessi

 • partnership - teenuseid/kaupu ostva ja neid pakkuva ettevõtte vaheline vabatahtlik ja pikka aega kestev koostöö, mille üheks eesmärgiks on ühine pürgimus arendada tegevusi ja protsesse. Partnership suhete korral täiendavad ettevõtted teineteist ja kumbki ettevõte võib keskenduda oma põhitegevusele. Partnership loob osapooltele eeliseid, mida kumbki omaette tegutsedes ei suudaks saavutada

Allikas: Eesti Logistikaühing, Äripäev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  06. December 2011, 19:34
  Otsi:

  Ava täpsem otsing