Üks mees ajas firma kaks korda pankrotti

Aarne Mäe 05. juuli 2004, 00:00

Aasta tagasi helises mu telefon ja erutunud infoallikas teatas, et Tamsalu viljaelevaatorite vahel käib lahing: aktsioonis osalesid Tamsalu Veskid ning Tiigi Keskus. Juba siis oli peaaegu selge, et 2002. aasta oktoobris pankrotistunud Lääne-Virumaa ühe suurima põllumajandusettevõtte Tamsalu TERKO asemel moodustatud uus firma Tamsalu Veskid tüürib samas suunas.

Kas peaks olema see asjade käigu loogiline jätk ainuüksi seetõttu, et firma eesotsas asus ikka seesama mees ? Aadu Jaansoo, vastuoluline isik, kes on üle 16 aasta seda suurfirmat juhtinud? Kas tõesti ajab üks mees lühikese aja jooksul sisuliselt ühe ja sama ettevõtte kaks korda järjest pankrotti? Täna teame, et vastus on jaatav.

Ettevõtte territooriumil kõrgub kaks viljaelevaatorit, mille tunnustamiseks investeeriti ligi kaks miljonit krooni, kuid mis pärast TERKO pankrotti siiski mingi näpuvea tõttu Jaansool käest libisesid, sest pankrotihaldurid müüsid need teisale.

Pärast edasimüümisi jõudsid elevaatorid Saksa kapitalil põhineva Tartu firma Tiigi Keskuse kätte. Just see tehing on konks, mille otsa Aadu Jaansoo oma firma hädad riputab. Jaanipäeva eel kuulutas kohus 180 töötajaga Tamsalu Veskitele välja pankroti. Järjekordsele pankrotile eelnenud saaga meenutas vildakat vankrit, mis kiirust kogudes mäest alla kolises: mitmed kohtuvaidlused Tiigi Keskusega, lakkamatud süüdistused pankrotihaldurite ja riigi pihta, kadunud riigivili, palvekiri ministrile, arestitud varad, nälgivad kanad, kasvavad võlad. Viimaks saabunud ärikeeld ning pankrot tundub paratamatusena.

Samas on näha, et Jaansoo, kes nimetas end Eesti põllumajanduse viimseks mohikaanlaseks, kes lääne kapitali pealetungi vastu seisab, püüdis päästa, mis päästa annab. Paraku ei jätkunud tal üksi võideldes enam jõudu ja võib-olla ka mõistust. Kohtus kõlasid märksõnad "juhtimisviga" ja "kantimine".

Tamsalus räägitakse sotsiaalkatastroofist. Seega on irooniline, et oma linnadetuuril Tamsalusse sattunud peaminister Juhan Parts lubas kohtumisel kohalike ettevõtjatega lõdva randmega "tuua kõik Tamsalu töötud töö juurde tagasi". Enamgi veel ? "Tamsalu võiks tööpuuduse likvideerimisel muuta pilootlinnaks", kõneles Parts. 1600 töövõimelisest inimesest oli töötuid juba enne järjekordset pankrotti üle 10 protsendi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing