Ülo Toomsalu • 5. juuli 2004 kell 7:10

PM: Sõerd prognoosib riigieelarve puudujääki

Endise maksuameti peadirektori Aivar Sõerdi hinnangul on riigieelarve täitmine ohus, sest esimesel poolaastal on laekunud kõigest 43 protsenti prognoosist.

«Tundub, et riik on maksude kogumisel jänni jäänud,» ütles Sõerd. Kui mullu oli kuue kuuga riigieelarvest koos lisaga täidetud 49,04 protsenti, siis tänavu kõigest 43,24%. Selline laekumine on isegi halvem tulemus kui 2000. aasta esimesel poolel, kui täitus 45,3 protsenti eelarvest ning aasta lõpuks jäi eelarve laekumine kahe protsendiga miinusesse, kirjutab Postimees.

Ka rahaliselt on riigi kaukasse laekunud vaid 1,2 miljardit krooni enam kui mullu ehk 20,5 miljardit krooni, mis on, arvestades aktsiisitõuse ja ülikiiret majanduskasvu, Sõerdi arvates väike kasv. Samas on eelarve tänavu mullusest üle kaheksa miljardi krooni suurem, ulatudes 47,6 miljardi kroonini. «Mina küll ei kujuta ette, mismoodi aasta teisel poolel tulud praegusest tunduvalt kiiremini laekuma hakkavad,» ütles Sõerd.

Sõerdi hinnangul on maksude alalaekumises ennekõike süüdi maksuhaldurid. «Just nende suutlikkust näitab kõige paremini riigi kauka täitmine,» ütles Sõerd.

Maksuametist kinnitati Postimehele, et nemad oma endise peadirektori kriitikat ei kommenteeri ning tööle peab andma hinnangu järelevalvet teostav rahandusministeerium.

Hansabank Marketsi analüütiku Maris Lauri sõnul ei anna mullusest väiksem laekumine siiski muretsemiseks esialgu veel põhjust.

Riigieelarvet aitavad täita eurotoetused ? kokku 5,4 miljardit krooni, mis hakkavad laekuma alles aasta teises pooles. «Samuti laekub alates maist ELi regulatsioonide tõttu impordilt käibemaks viivitusega,» ütles Lauri.

Hetkel kuum