Ülo Toomsalu • 6. juuli 2004 kell 7:10

EPL: Kaupmehed kasutasid hinnatõusu ootust

Konjunktuuriinstituudi andmetel kallines juunis eestlaste toidukorv 4,4 protsenti.

Põhjendamatult kallines EKI direktori Marje Josingu toodud näitel suhkur, mille kilo maksis mõningates Tallinna kauplustes liitumise järel üle 20 krooni, kirjutab Eesti Päevaleht. ?Maailmarekord,? ütles Josing, lisades, et tänaseks on suhkrukilo odavnenud siiski umbes 16 kroonini.

Liigselt kippusid Josingu hinnangul kallinema ka suhkrut sisaldavad kaubad, näiteks karastusjoogid. Nende hinnad on jäänud tasemele, kus nad olid maikuus.

?Kõik ootasid suurt hinnatõusu, paraku on reaalsus teist nägu. Konkurents on tihe ning tarbijate rahakott selline, nagu ta on,? märkis Josing. Olulise hinnatõusu tegidki tema sõnul läbi vaid kütus, suhkur, riis ja banaanid.

Lähiriikide pealinnade hinnavõrdluses on suhkur Tallinnas üks kallimaid, jäädes alla vaid Stockholmile.

Euroopa Liiduga liitumise eel ootasid tarbijad keskmiselt 21protsendilist hinnatõusu. Josing avaldas lootust, et eurole ülemineku eel suudetakse põhjendamatut hinnatõusu kartust vältida. ?Küsimus on selles, kas riigile läheb korda see, et elanikud on rahulolevad ja tunnevad end turvaliselt, või valitseb vabaturumajanduse stiihia, kus öeldakse: lollid olete, et närvitsesite,? ütles Josing, kinnitades, et piisava avaliku info korral on võimalik vähendada hindadega manipuleerimist.

Selle kuu alguses maksis neljaliikmelise perekonna toidukorv 692 krooni ehk sama palju kui kaks aastat tagasi.

Hetkel kuum