Eesti keelas radioaktiivsete jäätmete sisseveo

08. juuli 2004, 11:49

Valitsus otsustas, et radioaktiivsete jäätmete sissevedu Eestisse nende lõppladustamiseks on keelatud.

Arvestades, et Eestis puudub praegu võimalus osutada teistele riikidele radioaktiivsete jäätmete töötlemise või põletamise teenust, ei ole nende sissevedu Eestisse ette näha.

Värske määrus kehtestab radioaktiivsete jäätmete Euroopa Liidu liikmesriikide vaheliste, ühendusse suunduvate ja ühendusest väljuvate vedude ühtsed nõuded.

Vajadus vedada radioaktiivseid jäätmeid ühest riigist teise tuleneb mitmetest põhjustest. Näiteks saadetakse sageli orgaanilisi radioaktiivseid jäätmeid teise riiki põletamiseks, sest põletatavate jäätmete hulk pole suur, kuid põletusseade on kallis ja selle tööshoidmine kulukas.

Üldjuhul tagastab jäätmed põletanud riik põletamisel saadud radioaktiivse jäägi jäätmete omajale. Seetõttu nõuab radioaktiivsete jäätmete kui ohtlike ainete vedu järelevalvet ja kontrolli ning riikide vahel ühtseid veonõudeid.

Samuti kasutatakse radioaktiivsete jäätmete veo põhimõtteid vananenud, kiirgusallikaid kasutavate seadmete puhul.

Reeglina on selliste seadmete tarnijatega sõlmitud lepingud, mille kohaselt tootja võtab seadme pärast selle amortiseerumist tagasi.

Kiirgusallikaid kasutatavate seadmete tootjaid Eestis pole ja kõik sellised seadmed saadetakse välismaale tootjatele tagasi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing