Keskmise aktsiahinna allatoomine on arutu tegevus

Romet Kreek 09. juuli 2004, 00:00

Selline järeldus võib olla ?okeeriv, kuid sellele tulin lugedes taas aktsiaturu klassikat ehk. Elwin Leferwe raamatut Aktsiamänguri pihtimus.

Sageli ostetakse sama aktsiat juurde madalama hinnaga - positsiooni suurendamiseks või päästmiseks. Tegelikult peaks aga aktsiad ära müüma, kuna eksiti tehingu suunaga. Selleks ongi ostmise järel automaatselt sisseantav kahjumit piirav (stop-loss) tehingukorraldus. Vähemalt on see nii aktsiate kauplemise puhul, kus eesmärgiks on teenida aktsiaid ostes riskides hinnatõusu pealt.

Aktsiad ostetakse selleks, et nende pealt kasumit teenida. Ostes aktsiat, juhtub varem või hiljem, et hind tõuseb või langeb. Näiteks ostate esimese portsu aktsiat 20 dollariga. Hinna tõustes võite olla rahul, sest teil oli hinna liikumise suhtes õigus. Järelikult võib suurendada panust, ostes näiteks 21 dollari pealt täiendava koguse aktsiaid juurde. Ja nii edasi iga dollari või mingi protsendise tõuse järel. Samas tuleb anda sisse kahjumit piirav tehingukorraldus. Kahjumitest ei saa hoiduda, seetõttu tuleb need piirata automaatselt väiksetetna, mitte jääda unistama, et kunagi hind tõuseb. Kui aktsia hind tõuseb üle keskmise soetushinna, tuleb tõsta kasumit piirav tehingukorraldus vastavalt kõrgemale hinnatasemele, kus see muutub kasumitvõtvaks korralduseks. Pole mõtet jätta võite turule.

Madalama hinna juures aktsiad juurde ostes olete juba eksinud aktsia liikumise suuna osas. Vaatamata kaotusele suurendatakse riski ja võimaliku kaotust selles aktsias ostes seda odavamalt juurde. Stop-lossi kasutamise korral oleks kahjum piiratud väiksena. Kuigi turuosaliste rahalised võimalused on erinevad, on aeg kriitiline resurss. Mõne teise aktsia otsimise ja ostmise asemel raisatakse aega. Raha saab tagasi teenida, aega mitte.

Keskmise hinna allaviimist, mida olen isegi mõnikord edukalt kasutanud, sarnaneb ühe vana tuntud kasiinos kasutatava strateegiaga ehk martingale süsteemiga. Sellisel puhul kahekordistatakse pärast kaotust panust, kuna sel juhul tuleb ehk raha tagasi. See on aga luuserlik lähenemine.

Martingale mängija panustab ühe dollari haaval seni, kuni kaotatakse. Kaotuse järel suurendatakse panus kahekordseks. Kaotuse järel võites panustatakse edasi taas ühe dollari haaval. Minnes ekstreemseks ? kui kasiinos alustatakse ühe dollariga panustamist ja kaotatakse 46 korda järjest, peaks 47. panus olema 70 triljonit dollarit, millist raha pole kellegi, kirjutas turupsühholoog Alexander Elder.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing