Kodukontori andmesideühenduse kiirus

Alar Pardla 09. juuli 2004, 00:00

Konkreetse ühenduse valik sõltub eelarvest ning kliendi vajadustest. Ka kõige odavamate pakettidega saab edukalt teha enamlevinud toiminguid internetis ? saata ja vastu võtta e-posti, lugeda online väljaandeid, kasutada internetipanka. Kiirema ühenduse eelisena võtab informatsiooni hankimine internetist vähem aega. Samuti ei mõjuta kiire ühenduse puhul uue töökoha lisamine kontorisse olemasolevate kasutajate ühenduse kiirust märgatavalt.

Kasutajate arvu ja vajaduste kasvades tuleks siiski valida kallim pakett. Enamus firmades on aeglasema paketi pealt kiiremale üleminek suhteliselt valutu ja kiire protsess. Kiiremat ühendust vajavad näiteks firmad, kellel on palju äripartnereid välismaal, kellega suheldakse internetitelefoni teel. Näiteks reklaami alal tegutsevatel firmadel on tihti vaja üle interneti suuri faile liigutada, siit ka reaalne vajadus kiire ühenduse järele.

Enamus pakutavatest pakettidest on asünkroonsed st. allalaadimine on kiirem kui üleslaadimine. Ainsaks erandiks on Microlinki poolt pakutav Metroo, kus kiirus on võrdne mõlemal suunal.

Kodukasutajale ei ole asünkroonsus probleem, sest enamus informatsiooni liigub internetist kasutajani, näiteks veebileheküljed ja sissetulevad e-kirjad. Kasutaja juurest interneti suunas liigub vähe infot ? näiteks väljuvad e-kirjad ja päringud veebilehekülje vaatamiseks.

Sõltuvalt paketist saab asünkroonset ühendust kasutada oma veebiserveri üles panekuks, aga sellise ühenduse puhul on lehekülgede laadimine aeglane. Mida rohkem on lehel korraga kasutajaid, seda aeglasemalt nad teie weebilehekülgi näevad. Asünkroonse ühendusega weebiserverit võib kasutada mõne üksiku kliendi või sõbraga ajutiseks info jagamiseks, aga tõsise firma koduleheküljeks mitte. Mõned püsiühenduse paketid on piiratud võimalustega. Näiteks Elioni Kodu-ADSL ühenduse puhul on kõik sissetulev liiklus internetist Kodu-ADSL kliendi suunas blokeeritud, välja arvatud vastused Kodu-ADSL kliendi arvuti esitatud päringutele. Kuna sissetulev liiklus on piiratud, siis Kodu-ADSL ühendusega ei saa weebi- ega ka muud serverit püsti panna.

Enne ühendusepakkuja valikut tasub selgitada välja vajadused, milleks konkreetselt ühendust kasutama hakatakse ja mitu kasutajat korraga netis on. Seda nii kodu puhul, kui teil on mitu arvutit või jagate ühendust naabritega, aga ka mitme töötajaga väikefirmas.

Teenusepakkuja valikut mõjutab peale kiiruse ja hinna ka kliendi asukoht. STV, Starman ja Tele2 pakuvad interneti püsiühenduse teenust oma kaabeltelevisiooni klientidele ? seega peab klient asuma kaabel-tv levialas. Microlingi Metroo levib Tallinnas ainult valitud kohtades ? üldiselt suurtes kontorihoonetes ja nende lähiümbruses. Tallinnast väljaspool on valikuvõimalused väiksemad. Elioni ühendused on kõige laiemalt levinumad, aga leidub ka väiksemaid firmasid mis tegutsevad ainult ühes linnas või vallas. Infot nende kohta saab kohalikust arvutifirmast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing