Suitsevad kaherattalised ja kolmed pulmad

Christel Karits 09. juuli 2004, 00:00

?Muusika on üllatavalt tore ja noored tegijad naudivad seda täiega,? kostab telefonist vaatamata taevast kallavale paduvihmale muusikali produtseeriva firma Tequila projektijuhi Eva-Maria Eensalu rõõmus hääl. ?Mõnikord peame proovi katkestama, sest poisid naeravad lihtsalt.?

Lustlik muusikal ?Hermese kannul? valmis juba 1946. aastal kahjuks küll vaid libretist Dagmar Normeti ja heliloojate Boris Kõrveri ja Leo Normeti töölauasahtlisse. Lavastamiseni tookord ei jõutud, sest ?Hermese kannul? keelustati, kuna olevat sisaldanud liig palju nõukogude moraalikoodeksiga haakumatut vaba armastust ja liigset Lääne ees lömitamist. Süüks pandi ka seda, et muusikal ei peegeldanud piisava objektiivsusega nõukogude rahvaste töövõite. Vähene, mida laiem avalikkus kogu sellest loost teab, on rahva hulka imbunud populaarsed lauluread: ?Puhkused veedame kõik Viljandis, sest saame olla siis kõik õndsalt kahekesi. Amorgi alati seal suvitab ja teda huvitab, kuidas käib meil käsi.?

Vaatamata keelustamisele sai tänaseks juba 58 aastat riiulil lebanud muusikalavastus eeskujuks Tallinnfilmi kultusfilmile ?Vallatud kurvid?, mille stsenarist on samuti Dagmar Normet, kes kasutas muusikali kondikava filmi loomisel. ?Sajaprotsendilist sarnasust filmiga ei tasu aga siiski otsida,? selgitab Eva-Maria Eensalu. ?Näiteks puudub kaksikute liin, kuid paaride ümber on sellegi poolest täielik segadus.?

Filmiga sarnaselt keskendub muusikal noorte mootorisportlaste põnevatele võidukihutamistele, millele lisavad värvi üksteise vääritimõistmisest tingitud armusasipuntrad. Opereti tegevus rullub lahti Eesti motospordikoondise suvelaagris Pirita-Kosel, väisab seejärel üleliidulist ringrajasõidu võistlust ja jõuab ringiga Tallinna tagasi. Ja nagu operetile kohane, saavad etendusese lõpuks kõik suhetepusad õnneliku lõpplahenduse.

Muusikali lava asub velotreki hoone ees ja publik istub velotreki keskel. ?Maas on ilus jalgpallimuru ja kõik näeb väga kena välja,? kirjeldab Eensalu. Pärast etendust on tants puhkpillimuusika saatel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:25
    Otsi:

    Ava täpsem otsing