Venemaa pangad raskustes ja hoiustajad närvilised

Tõnis Arnover 09. juuli 2004, 00:00

Venemaa suuruselt 22. pangal Guta Bankil on pool miljonit eraklienti ja 140 kontorit üle Venemaa. Juuni algul oli ta teatanud oma varade suuruseks 34 miljardit rubla. Pärast seda, kui pank sulges uksed, esines Venemaa keskpanga juht Sergei Ignatjev kolmapäeval pingete maandamiseks avaldusega, kus ta kinnitas, et riigi suurematel pankadel probleeme ei ole, ning et panganduse olukord peaks lähipäevil paranema. Ta ütles, et riiklik Vne?torgbank peab läbirääkimisi Guta Banki ostmise üle, milleks keskpank on valmis Vne?torgbankile kuuluvate Venemaa valitsuse võlakirjade tagatisel laenu andma. Wall Street Journali andmeil on Guta panga aktsionärid keskpanga ettepaneku vastu võtnud. Pank kuulub valdusfirmale Guta Group, mille põhiomanik on oligarh Juri Gu?in.

Venemaa pangandussektori raskused hakkasid kuhjuma mais, kui tegevusloa kaotas suhteliselt väike Sodbusinessbank. Juunis lõpetas tegevuse Credit Trust, kust inimesed massiliselt raha välja võtsid. Samal ajal hakkasid levima kuuldused, et pankrotiohus on tosin panka. Tekkis ebakindlus, sest Vene pangad on omavahel väga sõltuvad ? teistelt pankadelt võetud laenud moodustavad kuni 20% võlgadest. Viimasel ajal on vähenenud pankade omavaheline laenuandmine ja tõusnud on pankadevahelise laenuturu intressid.

Paanikat on süvendanud samuti Venemaa meediaväljaanded. Ajaleht Novoje Izvestija avaldas teisipäeval väidetavalt keskpanga koostatud musta nimekirja kümnest pangast, mis on sulgemisohus. Nende seas oli Venemaa suurim erapank Alfa pank, mis kuulub oligarh Mihhail Fridmanile ja millele teised pangad ei ole lehe andmeil nõus laenu andma. Nende teadete peale on Alfa pangast sel nädalal välja võetud enam kui 1,25 miljardi krooni väärtuses hoiuseid. Alfa panga asepresidendi Aleksandr Garini sõnul on tegemist konkurentide laimukampaaniaga.

Peale Alfa panga sattus makseraskustesse veel Dialog-Optim, mis teatas, et piirab väljamakseid. Keskpanga juht Ignatjev andis mõista, et juba on üks kommertspank avaldanud huvi Dialog-Optimi ostmise vastu.

Ignatjev kinnitas, et mingit musta nimekirja ei ole ning et suurematel erapankadel, nagu Alfa pank, MDM pank ja Rosbank, probleeme ei ole.

Hoiustajate paanika soodsaks kasvupinnaks on värsked mälestused Venemaa 1998. a finantskriisist, kui mitu suurt panka pankrotti läks. Analüütikud rõhutavad, et tolle ajaga võrreldes on Venemaa majanduse alused praegu palju tervemad ning kartusteks pole põhjust. Hirm on seega rohkem psühholoogilist laadi. Kuid on ka pessimistlikumaid analüütikuid, nagu UFG analüütik Dmitri Dmitrijev, kelle sõnul pole 1998. aastaga võrreldav kriis sugugi välistatud.

Moskva pangareitingu agentuuri RusRating juht Richard Hainsworth ütles, et kui Guta peaks tegevuse lõpetama, mõjutaks see kogu pangandust ja ka majandust, sest selle hea mainega panga klientideks on soliidsed firmad, nagu Aeroflot, Vimpelcom jt.

Parandamaks pankade likviidsust, alandas keskpank üleeile kohustusliku reservi nõude seitsmelt protsendilt 3,5-le. Venemaa peaminister Mihhail Fradkov ütles eile, et valitsus püüab pangandussektorit tugevdada ?vabatahtlike ühinemiste? soodustamisega. Venemaal tegutseb üle 1300 panga.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing