Visand külmetava kunstniku portreest

Tiina Kolk 09. juuli 2004, 00:00

Tänavu suvel on Viinistu muuseumi peaesineja eesti kunsti üks silmapaistvamaid maastikumaalijaid ja koloriste ? Konrad Mägi.

Muuseumi õuele rajatud vabaõhulaval mängitakse Mart Kivastiku näidendit ?Külmetava kunstniku portree?, milles kirjanik toob vaataja ette oma nägemuse Konrad Mäe kunstnikuks kujunemise loost.

Auahnus, meeletu eneseteostuse vajadus, aga ka tohutu töötahe avasid aidamehe pojale pärast proovilepanekut spordi ja näitemängu vallas maalikunsti väravad.

Aga milliste pingutuste ja loobumise hinnaga kulgesid tema otsingud ühest jõega linnast teise (Tartust Peterburi) ja teisest kolmandasse (Peterburist Pariisi), et siis aastate pärast naasta algpunkti ja hakata seal ise kunstihuvilisi noori õpetama ning saada kunstikooli ?Pallas? esimeseks juhatajaks.

Kivastiku sulg on hoogsate kaartega tõmmanud jooni Konradi (Hendrik Toompere jun) ja tema lahutamatute kaaslaste Aleksander Tassa (Sulev Teppart) ja Nikolai Triigi (Raimo Pass) portreedes, kirkaid värve andnud Amandus Adamsonile jt kõrvaltegelastele (minu nähtud variandis kehastasid neid Aarne Üksküla ja Liina Vahtrik). Igatahes tuli tahtmine näidendi autori visiooni neist tegelastest kõrvutada Friedebert Tuglase noorusmälestuste ja artiklitega.

Mart Kivastiku kajakate kisa ja merekohina saatel etendunud näitemäng mõjub külmetava kunstniku portree visandina ? kõik oleneb vaatajast, kas ta täiustab seda pilti või lepib pakutuga.

Näitlejatööd igatahes õhutavad kunstniku elu ja loomingut uurima.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:25

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing